• Domů
  • Na co se nasazuje zubní korunka?

Na co se nasazuje zubní korunka?

Na co se nasazuje zubní korunka?

Jak funguje zubní korunka?

Možná si představujete, že nasazení korunky na zub je něco jako když si korunujeme královnu. Jenže, bohužel, ve skutečnosti to není tak slavnostní. Moje britská krátkosrstá kočka Bára mě vždy v tomto okamžiku zvědavě sleduje, jakoby doufala, že jí něco takového nikdy nehrozí. Zubní korunka je umělý chrup, který nahrazuje přirozený zub poškozený kazem, lámáním nebo jiným problémem. Slouží k ochraně zubu, přidání pevnosti a obnovení jeho normální funkce a vzhledu.

Proč potřebujeme zubní korunky?

Myslíte si, že zubní korunky jsou jen luxus pro ty, kteří se rádi chlubí bílým pěkným úsměvem? Mylný omyl. Zubní korunky mohou být kriticky důležité pro naše zdraví. Kdybych mohla zahrnout každý důvod, proč lidé potřebují korunky, tento blog by byl dlouhý jak Zlatá ulice. Ale tady jsou třeba některé příklady: mohou chránit slabý zub před lámáním, mohou obnovit zlomený zub, pokrýt a podpořit zub s velkou výplní, udržet zubní most na místě, kryt zub s kořenovým kanálkem, zakrýt deformovaný nebo silně zbarvený zub a mohou být použity pro estetické účely. No je toho hodně, že?

Kolik času zabere nasazení zubní korunky?

Proces nasazení korunky může trvat několik týdnů a obvykle zahrnuje několik návštěv u zubaře. Mě sama tahle představa děsí víc než Báru myš v obýváku. První návštěva zahrnuje hodnocení a přípravu zubu, druhá návštěva zahrnuje umístění dočasné korunky, a třetí návštěva… tady to přijde… nasazení permanentní korunky. Ale ujistěte se, že všechny tyto návštěvy stojí za to. American Dental Association (ADA) uvádí, že s výbornou ústní hygienou mohou některé korunky vydržet až 15 let nebo déle. Čili to nebereme jako návštěvu zubaře, spíše jako investici do budoucnosti.

Co musíme vědět o péči o náš nový řádek zubů?

Po nasazení vaší nové korunky je velmi důležité udržovat pravidelnou denní ústní hygienu. Jo, jo, jo, vím, je to skoro stejně zábavné jako koukat se na vysílání Poslanecké sněmovny. Ale jak říkám, máme tady dlouhodobou investici a tak jí musíme pěstovat. A jak na to? No prvně brush patnáct až dvacet minut po každém jídle. Pokud to není možné, minimálně dvakrát denně. A nezapomínejme na dentální nit! Její pravidelné používání pomáhá odstranit jídlo a plak mezi zuby a podél linie dásní, což je místa, kam kartáček nedosáhne. Přemýšlíte, že si vezmete drátovou nebo mezizubní kartáček? Proč ne, jsou skvělé!

Jaké jsou alternativy k zubní korunce?

Kdybychom měli vybrat mezi zubní korunkou a nějakou alternativou, mohly by to být například vinýry, zubní mosty nebo zubní implantáty. Možností je opravdu hodně. Ale věřte mi, rozhodnutí není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Každá z těchto alternativ má svoje klady a zápory, a co je nejdůležitější – ne všechny jsou vhodné pro všechny. Každý z nás je jedinečný, a tak je jedinečná i naše ústní dutina a její potřeby. Tímto bych vás chtěla povzbudit k tomu, abyste neváhali a své otázky a obavy sdělili svému zubaři. On je tam právě pro vás.

Tereza Pechová

Tereza Pechová

Napsat komentář