• Domů
  • Názvy jednotlivých zubů a jejich význam pro naši výživu

Názvy jednotlivých zubů a jejich význam pro naši výživu

Názvy jednotlivých zubů a jejich význam pro naši výživu

Rozdělení a názvy zubů

Jedny z nejdůležitějších a zároveň nejvíc zanedbávaných částí našeho těla jsou naše zuby. To je škoda, protože zuby nám poskytují mnohem více než jen schopnost žvýkat jídlo. Ty, stejně jako všechny jiné části těla, mají svoje vlastní jedinečné jména a funkce, které jsou pro nás naprosto nezbytné. Není to tak dávno, co mi Lukáš – můj milovaný manžel a občas zubní odborník doma - popisoval různé typy zubů a jejich jednotlivé funkce. Byla jsem naprosto fascinována a rozhodla se podělit s vámi o to, co jsem se dozvěděla.

První skupinou zubů, které máme, jsou řezáky. Tyto zuby se nacházejí na přední straně úst a jsou určené k tomu, abychom mohli řezat jídlo na menší kousky. Jsou naprosto nezbytné pro nás, protože bez nich bychom měli velké potíže při konzumaci jakéhokoli druhu potravy. Pokud vás někdy bolely řezáky při kousání do jablka nebo mrkve, víte, o čem mluvím!

Důležitost špičáků a stoliček

Špičáky pak mají speciální úlohu v našem ústním systému. Úloha těchto zubů souvisí s masem, které konzumujeme. Tyto zuby nám umožňují jídla roztrhat a rozdrtit. Bez špičáků by bylo pro nás mnohem těžší zvládnout jíst jakékoliv maso. Pamatujete, jak si kousnete do své oblíbené hovězí špičky a cítíte, jak vaše špičáky dělají svou práci? To je právě ta chvíle, kdy oceníte funkci těchto zubů.

Z toho plyne, že stoličky (neboli moláry a premoláry) jsou zuby, které máme nejvíce vzadu v ústech a jsou zodpovědné za drcení a mletí jídla. Když koušeme do kousku pečiva, právě stoličky dokončí proces rozdělení potravy na menší části, které jsou potom snadné polykat. Navíc, pokud se někdy setkáte s nepříjemnou situací, kdy máte v zubech kousek jídla, většinou je právě mezi těmito zuby.

Význam a péče o zuby pro naše zdraví

Význam zubů pro naše zdraví se samozřejmě neomezuje jen na schopnost zpracovávat jídlo. Jejich stav také ovlivňuje naše celkové zdraví. Například zubní kaz může způsobit mnoho nepříjemností, od bolesti po infekce, a dokonce může vést k vážným zdravotním problémům, jako je srdeční choroba nebo mrtvice. Je tedy zřejmé, že péče o naše zuby je pro naše zdraví naprosto klíčová.

Když jsem byla malá, maminka mě učila, že péče o zuby je nejdůležitější večerní rituál. Dodržuji to striktně dodnes a doufám, že tak činí i moje děti. Taky si vzpomínám, jak mi maminka říkala, že si musím zuby čistit po každém jídle. Ať už bylo cokoli. Měla pravdu. Zubní hygiena je jedním z nejdůležitějších aspektů celkového zdraví těla.

Tipy pro správnou péči o zuby

Péče o zuby je něco, na co bychom neměli nikdy zapomenout, a to ani na chvíli. Kromě pravidelného čištění zubů - jak motivuje i můj Lukáš - je důležité také pravidelné navštěvování zubního lékaře. Zubní hygienik tedy může odhalit potenciální problémy dříve, než se stane něco vážného. Díky tomu se můžeme vyhnout nepříjemným zdravotním komplikacím.

Včasné odhalení problému je klíčem k úspěšnému léčení. Důležité je také správné vybavení pro péči o zuby. Základem je samozřejmě zubní kartáček, zubní nit a zubní pasta. Ale co třeba elektrický zubní kartáček? Prý je o mnoho účinnější než klasický manuální a šetrnější k dásním. Co říkáte na to? Stojí to za zvážení, ne-li vyzkoušení!

Neobvyklé použití zubů

Zuby lze používat i pro různé jiné účely, které nesouvisí přímo s jídlem. Ačkoli není ideální používat zuby jako nástroj (věřte mi, moje zubní lékařka má o tom něco k řízení!), mnoho lidí je používá k otevírání obalů nebo dokonce k přenášení věcí. I když to může být pohodlné, měli bychom se snažit těmto praktikám vyhnout, abychom zabránili nežádoucímu opotřebení. Dokonce vám mohu říci příběh, kdy Lukáš použil zuby k otevírání láhve. Výsledkem byla návštěva u zubního lékaře a velká bolest. Neopakujte tuto chybu!

Na konec bych chtěla zdůraznit, jak je důležité přístupovat k péči o naše zuby s respektem. Jak už jsem zmínila výše, naše zuby jsou nejen nezbytné pro nás, ale také velmi důležité pro naše celkové zdraví. Takže, když si příště čistíte zuby, mějte na paměti, že prodlužujete jejich životnost a zároveň udržujete své zdraví. Pojďme se tedy postarat o naše zuby a užívat si žvykání našich oblíbených jídel ještě mnoho let!

Tereza Pechová

Tereza Pechová

Napsat komentář