• Domů
  • Jak se chovat po implantaci zubů?

Jak se chovat po implantaci zubů?

Jak se chovat po implantaci zubů?

Prvních pár hodin po operaci

Víte, jak to bývá. Platí to i pro zubní implantáty. Jakmile jste zažili celý proces - od konzultace, přípravy, až po samotnou operaci a následné šití - jste doopravdy připraveni na to, že to nejtěžší máte za sebou. Ale vězte, přátelé, ten pravý boj teprve začíná! Moje zážitky hned po operaci byly takové lehké, až by se dalo říct, tiché, jako by Rolf spal a nechal mě na pokoji. Ale pak, když lokální anestezie začala vyprchávat, to byl trochu drsnější zážitek. Ono to nebolí jako když vás zakousne pes... nemyslím na Rolfa, ten je dobře vychovaný... ale to nepříjemné napětí a pocit jako byste měli v ústech malou armádu vojáků, která se snaží vykopat pevnost. Tak nějak. Co tedy udělat v těch prvních hodinách po operaci? Odpočívejte. Opravdu. Nechte tělo udělat svou práci. A ano, doufám, že vaším prvním instinktem není sáhnout po dortíku jako moje.

První týdny s novými "přáteli" v ústech

To je ten moment, kdy jste doma, sedíte na pohovce, a na stole máte úžasnou večeři. A je vás líto. Proč? Protože teď, když máte ty krásné implantáty, je třeba se vyvarovat tvrdých potravin. A jak se mi to poznat? Místo hranolků a steaků jsem měl polévku a jogurty. Ale nezoufejte, za pár týdnů se budete moct vrátit k běžné stravě. Strava je jedna věc, ale pak je tu otázka péče. Bylo mi řečeno, abych si čistil zuby měkkým kartáčkem a jemnou pastou a vyvaroval se použití nitě. To bylo něco nového pro mě, protože jsem byl zvyklý na svou důkladnou rutinu čištění zubů. A samozřejmě, je tu otázka léků. Bolel mě to jazyk, když jsem to řekl (nebo psal), ale je důležité vzít všechny předepsané léky, včetně těch na bolest.

Jednou za čas na kontrolu

Takže tím, že jste byli na několika kontrolech před operací a teď máte pocit, že se stáváte stálým hostem v zubní ordinaci, je to docela normální. V prvních několika týdnech, okamžitě po operaci, je několik kontrolních návštěv vysoce doporučených. Vždycky jsem myslel, že Rolf má štěstí, když nemusí procházet všemi těmi zdravotními problémy, které nás trápí. Ale pak jsem si uvědomil, že pokud by měl problémy se zuby, tak by nemohl jíst své oblíbené pamlsky. Zdálo se mi to trochu ironické.

Návrat k běžnému životu

Mým cílem bylo vrátit se do svého běžného rytmu života, jakmile to bylo možné. Ale samozřejmě, v prvních týdnech je to těžké, protože jsem musel omezit svou fyzickou aktivitu a moji oblíbenou stravu. Ale jak jsem se cítil lépe a lépe, začal jsem do svého života zase zařazovat více fyzické aktivity. Ale stále jsem se musel vyvarovat jakýchkoliv náhlých pohybů hlavou nebo tváří, abych nevyvolal nějakou nepříjemnou bolest. Po několika týdnech se začínají dít věci - jdeš na kontrolu a doktor ti říká, že všechno vypadá dobře, a že budeš moci opět jíst tvrdé potraviny. To je velký moment, protože je to znak, že jsi na cestě k úplnému uzdravení.

Implantát je jako zub, který potřebuje péči

Možná si myslíte, že teď, když máte ty nové implantáty, tak nemusíte dělat nic, co jste dělali pro své přirozené zuby. Ale opak je pravdou. Takový implantát je jako zub, který potřebuje stálou péči - stejnou péči jako skutečný zub. Takže jsem se vrátil ke svému normálnímu programu čištění zubů, i když teď s tím přidáním speciální ústní vody. To je ta část, kterou si musím neustále připomínat. Protože i když mám pocit, že času ubývá a vše vypadá skvěle, je třeba mít na paměti, že se musím o své implantáty starat tak, abych do budoucna neměl žádné problémy.

Závěr

A tak žiju svůj život s novými zuby. Je to poměrně vzrušující zážitek - mít v ústech něco nového a cítit, jak může zlepšit kvalitu mého života. Ale přátelé, chci vám připomenout, že i přes všechnu tu radost a vzrušení je důležité si pamatovat, že péče o implantáty je nezbytná pro jejich dlouhodobou funkci. Apropo, mějte na paměti, že pokud jste se rozhodli pro implantáty, děláte to pro sebe, pro své zdraví a pro svůj vlastní komfort. Ať už máte jakýkoliv zubní problém, pamatujte, že nejste sami. A pokud jste v úzkých, neváhejte se obrátit na svého zubaře. Oni jsou tu, aby vám pomohli na vaší cestě k lepšímu úsměvu a lepšímu zdraví. Takže vám přeji šťastnou cestu! A když už budete mít za sebou všechny ty operace a kontroly a omezení, nezapomeňte si odpočinout a užít si života s novými zuby.

Tereza Pechová

Tereza Pechová

Napsat komentář