• Domů
  • Jak zubní plak ovlivňuje vaše celkové zdraví?

Jak zubní plak ovlivňuje vaše celkové zdraví?

Jak zubní plak ovlivňuje vaše celkové zdraví?

Význam zubního plaku pro zdraví

Ahoj všichni, jmenuji se Pavlína a dneska bych vás ráda provedla tématem, které není zrovna oblíbené, ale je nesmírně důležité. A sice zubním plakem a jeho vlivem na naše celkové zdraví. Na první pohled se může zdát, že zubní plak je jen nepříjemná součást naší ústní hygieny, ale ve skutečnosti má mnohem hlubší dopad. Moje děti Ema a Martin mi obvykle říkají: „Mami, už zase s tím nemluv!“, ale slyšet o tom je důležité pro nás všechny.

Rozumíme vůbec, co je zubní plak?

Známe ho všichni, ten nepříjemný lepkavý povlak, co se tvoří na našich zubech. Ale co to vlastně ten zubní plak je? Jednoduše řečeno, jde o komunitu mikroorganismů, které se usídlily na povrchu našich zubů. Je tvořen bakteriemi, jejich metabolickými produkty a slinami. Tyto bakterie mají potěšení na cukrech, které konzumujeme, a vytvářejí kyseliny, které mohou ničit naše zuby a dásně. Teď už Ema a Martin také začínají chápat, proč je tak důležité zuby pravidelně čistit.

Co zubní plak znamená pro naše zuby a dásně?

Nejviditelnější vliv zubního plaku pocítíme – jak jinak – přímo v našem ústech. Plak, pokud ho nenecháme na pokoji, může způsobit řadu potíží. Mezi nejznámější patří zubní kaz, zánět dásní a parodontitida. Kdo by si chtěl dobrovolně poškodit svůj krásný úsměv, že? No, tak já rozhodně ne, a jsem si jistá, že ani vy ne.

Oddělování zubního plaku od zdraví celého těla

Zubní plak ale neovlivňuje pouze naše úsměvy. Má také vliv na celkové zdraví těla. Mám na mysli zejména riziko kardiovaskulárních chorob. Bakterie v plaku mohou proniknout do krevního oběhu a způsobit zánět v celém těle. To může vést k onemocnění srdce a cév. Věděli jste, že nevhodná ústní hygiena je spojována s výskytem srdečních onemocnění? Po téhle informaci jsem rychle šla zkontrolovat, jestli máme dost zubních past v koupelně.

Doplňkové negativní následky zanedbané ústní hygieny

Mluvit o zubním plaku už není tak veselé, že? Ale nezoufejte, je tu ještě víc, co bychom měli vědět. Vedle kardiovaskulárních onemocnění má zubní plak také vliv na další aspekty našeho zdraví. Je spojován s nemocemi jako je diabetes, Alzheimerova choroba, nebo dokonce neplodnost. A už zase jsem zaznamenala propadák v oblíbenosti mezi Ema a Martinem.

Jak se můžeme plaku efektivně bránit?

Teď se dostáváme k tomu opravdu veselému. Jak se můžeme plaku ubránit? Je to jednoduché. Pravidelná a důkladná ústní hygiena – to je klíč k úspěchu. Navštivte svého zubního lékaře alespoň dvakrát do roka. Používejte mezizubní kartáčky a dentální nit pro čištění těch těžko dosažitelných míst.

Gastrointestinální komplikace a zubní plak

Myslíte, že jsem na všechno už zmínila? V zájmu rozmanitosti přidám ještě jeden detail. Naše špatné ústní zdraví může nabourat i naše trávení. Bakterie z našich úst se mohou dostat do našeho zažívacího systému a způsobit zde nepříjemnosti. A věřte mi, že to není zrovna příjemné. Takže ano, zubní plak může ovlivnit i naše trávení.

Prevence než léčba: je to tak jednoduché?

Na závěr bych vám chtěla sdělit jednoduchou, ale velmi důležitou radu. Prevence je vždy lepší než léčba. A to platí i pro naše zuby. Než se budeme potýkat s potížemi vyvolanými zubním plakem, raději se mu pokusíme předejít. A jak? No, to už jste určitě uhodli. Pravidelná a důkladná ústní hygiena, to je náš nejlepší obranný nástroj. A když nevíte, poradí vám váš zubní lékař. Tak ať nás ten zubní plak nepřekvapí!

Pavlína Sternová

Pavlína Sternová

Napsat komentář