• Domů
  • Kdy je nárok na zubní protézu zdarma?

Kdy je nárok na zubní protézu zdarma?

Kdy je nárok na zubní protézu zdarma?

Vše, co jste kdy chtěli vědět o zubních protézách

S tím, jak se blíží stáří, mění se i naše potřeby a životní vyhlídky. A jednou z těchto změn, která nás dříve či později čeká, je potřeba zubní protézy. Protože náš úsměv je jedním z našich nejdůležitějších sociálních nástrojů, je třeba ho pečovat a chránit. A pokud se nám naše vlastní zuby podaří příliš rychle opotřebovat, budeme si muset pořídit náhradu. Akorát s tím dnes existuje jedno "ale". Tyhle náhrady, tedy zubní protézy, stojí peníze, a ne málo. takže otázka zní: Kdy mám právo na zubní protézu zdarma?

Výhody zubních protéz

Abychom plně porozuměli, proč bychom měli zvážit zubní protézy, je důležité se připomenout několik faktů. Zubní protézy přinášejí řadu výhod. Nejenže vám vrátí zdravý a krásný úsměv, ale zlepší také váš celkový orální zdraví. S protézami se méně trápíte s bolestí zubů, zánětem dásní nebo s problémy s polykáním nebo mluvením.

Zdarma či za úhradu?

Podle předpisů našeho zdravotního systému má každý pojištěnec právo na určité zubní výkony zdarma. To se týká i zubních protéz. Ale pozor, neplatí to pro všechny druhy protéz a pro všechny situace. O právo na zubní protézu zdarma se můžete hlásit, pokud vám chybí více jak šest zubů v jedné čelisti. Pokud vám chybí méně zubů, měli byste se s vaším zubním lékařem poradit, které řešení bude pro vás nejvhodnější.

Typy zubních protéz a jejich ceny

Zubní protézy se dělí na pevné a vyjímatelné, a každý typ má své specifické výhody a nevýhody. Pevné protézy, také známé jako můstky, se upevňují na zbylé zuby a jsou trvale fixovány. Vyjímatelné protézy se naopak dají snadno vyndat a umýt. Cena těchto náhrad se může lišit podle materiálu a počtu nahrazovaných zubů, a většinou se dostanete na několik desítek tisíc korun.

Záruky a péče o protézy

Zubní protézy jsou často velkou investicí a měly by vám vydržet dlouhou dobu. Proto je důležité, aby byla poskytnuta záruka, ať už od výrobce nebo od vašeho zubního lékaře. Samotnou zárukou ale nekončíte. Pro zachování zdraví a dlouhé životnosti protézy je důležitá pravidelná péče. Platí to obzvláště pro vyjímatelné protézy, které vyžadují každodenní čištění a vyjmutí během spánku.

Můj vlastní příběh

Chcete-li zjistit, jak se můžete stát majitelem zubní protézy zdarma, posloužím vám jako příklad. Musím se přiznat, že jsem se do této situace dostal hlavně díky tomu, že jsem byl pořádný mlsoun. Těžko odolávám sladkostem a dalším dobrůtkám, což v konečném důsledku dalo mým zubům pořádně zabrat. A tak přišel den, kdy mi zubař oznámil, že to už dál nejde a budu potřebovat protézu. Po několika konzultacích a vyšetřeních tedy přišel velký den - den, kdy jsem si mohl vyzvednout svou zubní protézu. I přesto, že mě čekalo několik týdnů těžkého přizpůsobování, dnes bych se za nic na světě nevzdal svých nových zubů. A co je na tom nejlepší? Pro mne byla tato protéza zcela zdarma.

Snažte se být k sobě i k svým zubům dobří a pamatujte, že pečlivá ústní hygiena je základ. Když totiž přijde čas, kdy budete potřebovat zubní protézu, bude se hodit mít aspoň částečně vedenou péči zdarma. A teď už víte - pokud hraje vaše ústa futbal a přerazila váš úsměv, pak se ozvěte svému dentálnímu hrdinovi a nechte ho provést zázrak zvaný zubní protéza. Ať už jste v jakémkoli věku a ať už máte jakýkoli problém se zuby, pamatujte na to, že máte právo na úsměv.

Lenka Novotná

Lenka Novotná

Napsat komentář