• Domů
  • Pravda a mýty o nosnosti keramických rovnátek v každodenním životě

Pravda a mýty o nosnosti keramických rovnátek v každodenním životě

Pravda a mýty o nosnosti keramických rovnátek v každodenním životě

Úvod do světa keramických rovnátek

Jak snadno se může život obrátit vzhůru nohama? Není to nic, co bych si kdy pomyslela, že se mě týká, ale když jsem se jednoho rána podívala do zrcadla a viděla ten "krásný" řádek neposlušných zoubků, bylo jasné, že je čas na změnu. A tak začala moje pouť za keramickými rovnátky – rozhodně netradiční doplněk pro třicátnici, která je navíc matkou a blogerkou. Mnozí si myslí, že rovnátka jsou pouze pro teenagery, ale opak je pravdou. Dnes jsou rovnátka trendy doplňkem, který si oblíbili lidé všech věkových kategorií. Keramická rovnátka jsou navíc esteticky méně nápadná než kovová, takže na první pohled nejsou tak "křiklavá". V tomto článku se s vámi podělím o to, jak opravdu vypadá život s těmito malými keramičkými pomocníky.

První kroky k rovnátka nevedly

Zpočátku byl krok k zubaři plný obav a nejistot. Představy o tom, jaké to bude nosit rovnátka, se mísily s krutou realitou ranní a večerní rutiny, která byla předem daná. Zubaři jsou však stále vstřícnější a s moderními technologiemi už není návštěva u nich tak hrozivá, jak se může zdát. Jeden z mých prvních zážitků byl, když mi orthodontista s nadšením představil možnosti, jak mou úsměvovou křivku dostat do latě. Vysvětlil mi, jak keramické rovnátka oproti kovovým pracují téměř nenápadně a přitom účinně. Aniž bych to tušila, hned jsem se ocitla uprostřed plánování toho, jak budu následující rok a půl komunikovat se světem skrze nášivku na zubech.

Výhody a nevýhody keramických správců pořádku

Výhody keramických rovnátek jsou zřejmé na první pohled – jsou téměř neviditelná! Já jsem si vybrala tón, který se skvěle slévá s přirozenou barvou mého zubního skloviny. Kromě estetické stránky mě potěšila také skutečnost, že keramika nekoroduje a nepřenáší do úst žádný kovový příchuť. Bohužel se musíme čelit i několika nevýhodám. Keramické rovnátka mohou být pro zuby a dásně mírně drsnější než kovové varianty, tudíž se doporučuje použití zvláštní péče a ochranného vosku. Dalším aspektem je cena – keramická rovnátka jsou nezřídka dražší než jejich kovoví sourozenci. A ani nemluvím o tom, že se musíte vyhnout tvrdému a lepkavému jídlu, které může rovnátka poškodit.

Životní změny a nové zvyky

Život s keramičkými rovnátky donutí každého, aby se zamyslel nad svými zvyky. Jíst jablko? Zapomeňte. Louskat křupky během sledování oblíbeného seriálu? To také padá. Musíte přejít na jemnější stravu a naučit se jíst malými sousty, aby se rovnátka nepoškodila. Čištění zubů je také celá věda. Kde dřív stačila běžná rutina, nyní je to s rovnátky celý ceremoniál. Používám mezizubní kartáčky, speciální nitě a ústa si pravidelně proplachuji antiseptickým roztokem, aby nedošlo k zánětu dásní. Na jednu stranu to s sebou ale přináší i pozitivum – dokonalejší ústní hygienu, kterou bych možná jinak zanedbávala. A dřív než bych vám měla povídat o Hugovi, naší fretce, která má také své zoubky na pořádání, musím říct, že správná péče o ústní dutinu je základem zdraví celého organismu.

Reakce okolí a sociální aspekty

Reakce rodiny, přátel a dokonce i neznámých lidí na mou novou "zářivou" ozdobu byla nečekaně pozitivní. Ano, byly chvíle, kdy jsem se setkala s pohledy, které bych možná raději ignorovala, ale většinou lidé projevují zvědavost nebo dokonce obdiv. Jan, můj partner, byl zpočátku trochu skeptický a obával se, zda to nebude mít vliv na naši komunikaci nebo snad dokonce na polibky. Jsem ale ráda, že mohu říct, že s trochou cviku se dá vše přizpůsobit a keramická rovnátka nezpůsobila žádnou tragédii v romantické sféře. Dokonce má malá Martina často přirovnává má rovnátka k "úsměvu princezny", což je roztomile nevinný pohled na věc.

Dlouhodobý efekt a konečný výsledek

Cesta ke krásnému úsměvu s rovnátky není sprintem, ale maratonem. Je to běh na dlouhou trať, kde jsou klíčové trpělivost a vytrvalost. Přestože občas při pohledu do zrcadla mám pocit, že ty keramické nešvary nikdy nesundám, snažím se být optimistická a dívat se na to z bright side. S každým kontrolním termínem u orthodontisty vidím malé, ale jisté posuny k lepšímu a vím, že výsledek stojí za to. Navíc mám na konci procesu, který může trvat i několik let, čeká finální odměna v podobě rovných a krásných zubů. Je nutné si uvědomit, že i po sundání rovnátek je třeba užívat retainer (udržovací aparaturu) aby se zajistilo, že vše zůstane na svém místě – přeci jen, zuby mají tendenci se vracet do původní polohy.

Závěrečné myšlenky a rady pro začátečníky

Pokud zvažujete keramická rovnátka, nebojte se do toho jít. Přestože se může zdát, že jsou spojena s řadou nezbytných změn ve způsobu života a úpravě denní rutiny, zpětně vám mohu říct, že to všechno stojí za to. Jsem důkazem, že i jako dospělý člověk se nemusíte bát investovat do svého úsměvu – což v konečném důsledku zvyšuje i sebevědomí. A pokud nemáte to štěstí, že byste měli u sebe fretku jako je naše Hugo, který dokáže rozveselit i v nejtěžších chvílích, mějte na paměti, že každý den s rovnátky vás přibližuje k vašemu vysněnému úsměvu a naplnění vašich estetických přání. A teď, pokud mi prominete, jdu připravit vánoční večeři, která bude jistě plná jemných a rovnátkům přátelských lahudkách. Vesele a bez kovového lesku!

Iveta Novotná

Iveta Novotná

Napsat komentář