• Domů
  • Vše, co potřebujete vědět o celokeramických fazetách: Průvodce před zákrokem

Vše, co potřebujete vědět o celokeramických fazetách: Průvodce před zákrokem

Vše, co potřebujete vědět o celokeramických fazetách: Průvodce před zákrokem

Celokeramické fazety – způsob, jak si vykouzlit dokonalý úsměv

Dokonalý úsměv je jako klíč, který otevírá dveře. Alespoň si to lidstvo myslí už odnepaměti. Často slýchávám, jak právě neodolatelný úsměv přispěl k nejednomu úspěchu v osobním či pracovním životě. U svého zubaře jsem se dozvěděl o kouzelném řešení zvaném celokeramické fazety, které mohou právě takový úsměv dodat. Abych byl upřímný, nejprve jsem nad nimi ohrnul nos. Říkal jsem si: „Vždyť moje zuby nejsou tak špatné.“ Ale zvědavost vzala vrch, a tak jsem se do této problematiky začal více nořit. Nejprve na internetu, pak u specialistů a úplně nakonec i osobně, když jsem podstoupil transformaci svého úsměvu. Ale nebudu předbíhat. Pojďme si nejprve řádně projít, co všechno byste měli vědět, než si necháte na zuby nasadit tyto keramické zázraky.

Keramika v ústech? Více než jen estetická záležitost

Možná si říkáte, že keramika patří do kuchyně nebo do koupelny, ale co dělá na zubech? No, pokud jsem to pochopil správně, celokeramické fazety jsou tenké plátky speciální keramiky, které se napečují přímo na vaše zuby. Tyto fazety slibují neuvěřitelné výsledky, ať už se jedná o zakrytí nevzhledných skvrn, korekci nepravidelností nebo jednoduše o vyostrůvkování již tak skvělého úsměvu. A jak jsem zjistil na vlastní...zuby, nejlepší na nich je, že vypadají zcela přirozeně, jako vaše vlastní zuby, jen o něco lepší. Možná právě proto jsou stále populárnější nejen mezi celebritami, ale i mezi námi „obyčejnými smrtelníky“.

Jsem vhodný kandidát? Nebo budu bojovat s větrnými mlýny?

Ač se to může zdát neuvěřitelné, zákrok není určen úplně pro každého. Překvapilo mě to, ale má to svou logiku. Mluvilo se tu o nejrůznějších podmínkách, jako jsou zdravé dásně, dostatečně kvalitní zubní kost a bezesporu zuby, které nejsou extrémně poškozené. Rozhodnutí, jestli jste vhodný kandidát, padne v ordinaci vašeho zubaře nebo ještě lépe u estetického specialisty, který má s celokeramickými fazetami bohaté zkušenosti. A vlastní zkušenost? Ano, i já jsem se trochu obával, neboť mám historii jako kniha sporů se sladkostmi, ale nakonec mi bylo odborníkem řečeno, že jsem vhodný adept. Ach, ta úleva!

Procedura aplikace fazet – není to jako dostat nový klobouk

Vy si možná myslíte, že si tam sednu, oni mi to tam na zuby přilepí a půjdu domů. No, není to tak úplně jednoduché. Proces aplikace fazet je skutečným řemeslným počinem. Zaprvé, zuby jsou opatrně obroušeny (což mi nedělalo radost, ale bylo mi ujištěno, že je to nezbytné). Zadruhé, je nutné vzít přesné otisky vašich zubů, aby fazety seděly jako ulité. Následuje čekací doba na vyrobení ve specializované laboratoři. A poté následuje finální fáze, kdy se fazety lepí na zuby. Je to cesta plná očekávání, ale finálový efekt stojí za to… tedy aspoň pro mě stál.

Co když chci fazety? Kde začít a na co si dát pozor

Musím přiznat, že cesta za hollywoodským úsměvem začíná výběrem správného specialisty. Osobně jsem navštívil několik ordinací, než jsem našel toho pravého. Důležité je, aby byl specialisté nejen zkušený a dobře vybavený, ale také abyste měli vzájemně sympatie a důvěru. Kromě toho je dobré se ptát na vše možné, číst recenze, a nebojte se požádat o fotky předchozích prací. A když už jsem u toho, pozor si dejte i na cenu. Fazety nejsou levnou záležitostí, ale jako u všeho, i zde platí, že nejdražší nemusí být automaticky to nejlepší. Na druhé straně, příliš nízká cena by měla zvonit alarmem.

Můj život s fazetami – zrcadlo radosti nebo kámen úrazu?

A tady to máte, nevyhnutelnou část, kde vám popisuji, jak to všechno dopadlo. Spoiler alert – mám nyní úsměv, který si neustále prohlížím v každém zrcadle, nejsem sobec, ale je tak... pěkný. Nebojte, i já jsem se potýkal s obavami: Co když to bude nepříjemné? Co když si nezvyknu na ten pocit cizího tělesa v ústech? Ale nebyl důvod k obavám. Samozřejmě, první dny byly nezvyklé, avšak brzo mi to přišlo přirozené. Jenže jako u všeho, i zde je třeba pečovat o nový skvost. Řádná ústní hygiena a pravidelné návštěvy zubaře jsou nezbytné, abyste se dočkali dlouhé a šťastné společné cesty s vašimi novými keramickými parťáky.

Závěrečné tipy a triky - jak si udržet fazety v kondici

Nenechte se mým nadšením zmást. Fazety vyžadují péči, stejně jako každý jiný kousek vašeho těla, na kterém vám záleží. Po prvních dních jsem si uvědomil, že budu muset trochu změnit své zvyky. Zaprvé, sbohem tvrdé pochutiny! Jedna z prvních rad, kterou mi můj specialista dal, bylo vyhnout se příliš tvrdému jídlu, aby nedošlo k poškození fazet. Zadruhé, sbohem zvyky jako kousání nehtů nebo otevírání lahví zuby - ano, i to je realita, kterou není radno opomíjet. A proč nezakončit tipem, který mi dal můj zubař, investovat do kvalitního zubního kartáčku a pravidelně čistit mezizubní prostory - vaše fazety vám poděkují.

Můj závěr – stojí celokeramické fazety za to?

Podívám-li se na svůj příběh a úsměv, který mi celokeramické fazety přinesly, jsem více než spokojen. Rozhodnutí není jednoduché a investice není malá, avšak výsledek může být ohromující. Rozhodněťte se podle vlastních kritérií a potreb – ale nezapomeňte, že úsměv otevírá nejen dveře, ale i srdce. A já osobně si myslím, že mít možnost zářit svým úsměvem je jedna z nejkrásnějších věcí, kterou můžeme v životě získat. Nemyslíte?

Jakub Kostelecký

Jakub Kostelecký

Napsat komentář