• Domů
  • Bolest předních zubů: Kdy je čas na návštěvu u zubaře?

Bolest předních zubů: Kdy je čas na návštěvu u zubaře?

Bolest předních zubů: Kdy je čas na návštěvu u zubaře?

Chápání bolesti zubů

Éj éj éj! Kdo z nás tuto nepříjemnou větu: „Bolí mě zub!“ nikdy neřekl? Pakliže jste jeden z těch šťastlivců, gratuluji. Pro mě je však tato věta, bohužel, velmi dobře známá. A tak jsem se rozhodl se podělit o své poznatky. Bolest předních zubů může být skutečně nepříjemná a může dramaticky ovlivnit naši kvalitu života. A nemusí jít vždy jen o zanedbanou hygienu nebo konzumaci sladkostí.

Nejrůznější příčiny bolesti

Bolest zubů může mít celou řadu příčin. Je to totiž takový ten malý nervový bombarďák, který když udeří, tak nezná milosti. Bolest může způsobovat zubní kaz, zánět dásní, trhliny v zubu, poškození z plomb, ale i onemocnění celkového charakteru, jako je například sinusitida. A věřte mi, že když jsem si poprvé procházel zánět nosních dutin, myslel jsem si, že přijde den soudný. Ale neurologové mě ujistili, že ačkoliv může být sinusitida nepříjemná, není to otázka života a smrti.

Bolest zubů a stres

Znáte to, když jste pod tlakem, a najednou vás začnou bolet zuby? Ne, nejste sami. Stres je jeden z hlavních viníků zubní bolesti. Když jsem se před lety připravoval na státní zkoušky, moje ústa byla jako bitevní pole. Strach, že neuspěji, způsoboval, že jsem si nevědomky přitahoval a skřípal zuby. Mé přední zuby začaly bolet a nebylo to vůbec příjemné. Po návštěvě zubaře jsem zjistil, že jde o síťový efekt. Svaly obličeje jsou propojeny se zuby a když jsou svaly napjaté, zuby to odcítí. Takže pokud jste pod stres, buďte opatrní a sledujte své zuby.

Co s tím můžete dělat

Samozřejmě, že když vás začnou bolet zuby, bude prvním krokem návštěva zubaře. Ale před tím můžete vyzkoušet několik věcí, které by vám mohly pomoci. Například jemné čištění zubů zubním kartáčkem a využití protizánětlivých ústních vod. Když jsem si jednou ošklivě popraskal zub na ořechu (to je tak, když se člověk pokusí otevřít oříšek zuby), pomohla mi zubní voda se zeleným čajem. Samozřejmě, nemůžu slíbit, že to pomůže každému, ale v mém případě to fungovalo.

Kdy je čas na návštěvu zubaře

Pokud jste vyzkoušeli všechno a bolest zubů přetrvává nebo se zhoršuje, je na čase navštívit zubaře. Zvláště pokud se bolest stane intenzivnější, pokud máte horečku nebo otok, pokud máte problémy s dýcháním nebo polykáním, nebo pokud bolest trvá déle než dva dny. Tyto příznaky mohou být varovným signálem vážnějšího problému, který by měl být vyřešen co nejdříve. Takže pokud jde o bolest zubů, platí staré známé přísloví: „Když nezvládneš bolest, navštiv zubaře!“ No dobře, možná jsem si to přísloví právě vymyslel. Ale funguje!

Závěr: mějte své zuby na paměti

Bolest zubů je nepříjemným jevem, kterým se měl každý z nás někdy v životě prokousat. Ale jak jsem se snažil ukázat, můžete aktivně předcházet těmto problémům tím, že budete sledovat svou ústní hygienu, správně se stravovat a vyhýbat se stresu. A pokud už dojde k bolesti, nezoufejte. Existují metody, jak s ní bojovat a je tu vždycky zubař, který vám může pomoci.

Neklamte svého zubaře

A na závěr jeden malý tip: zubař většinou pozná, pokud neprovádíte pravidelnou ústní hygienu nebo pokoušíte sladkosti. Takže neklamte svého zubaře a raději se přiznejte. V konečném důsledku, budete to vy, kdo bude mít z toho prospěch. A když už jsem u těch vyznání: ano, zubaři, já jsem ten, kdo odmítá používat dentální nit! Ale slibuji, že na tom budu pracovat!

Jakub Novotný

Jakub Novotný

Napsat komentář