• Domů
  • Co ničí zubní sklovinu?

Co ničí zubní sklovinu?

Co ničí zubní sklovinu?

Úvod do světa zubní skloviny

Takže, co to vlastně ta zubní sklovina je? Jako většina z nás ví, je zubní sklovina ta tvrdá, bílá vrstva, která pokrývá vnější stranu našich zubů. Je to nejtvrdší látka v lidském těle (ano, je i tvrdší než kosti!). Sklovina chrání zubní dentin, který je měkčí a obsahuje nervy a cévy. Když je zubní sklovina poškozena, může to vést k bolestivým zubním problémům, jako jsou děravé zuby nebo citlivost na teplotu. Sklovina je silná, ale není neprůstřelná a několik věcí ji může poškodit. To platí především pro návyky, které máme každý den.

Dieta jako nepřítel zubní skloviny

Potřebujeme jíst a pít, aby naše tělo bylo zdravé a fungovalo správně. Ale určité typy potravin a nápojů mohou skutečně škodit naší zubní sklovině. Cukry a kyseliny jsou dva hlavní pachatelé. Mohli byste si myslet, že jestli už jste dospělí, tak na vás cukroví a bonbóny už nemají vliv. Ale buďme upřímní, který z nás by nechtěl občas sáhnout po sladkém pečivu nebo sklenici osvěžující limonády? Bohužel, tyto lahůdky jsou velmi škodlivé pro naši zubní sklovinu. A jestli si myslíte, že stačí přejít na dietní verze těchto nápojů, mám pro vás špatnou zprávu - kyselina citrónová, která je často přidávána pro chuť, může být stejně škodlivá jako cukry.

Škodlivé návyky narušující zdraví zubů

Nemusíte být zrovna labužník na sladkosti, aby vaše zvyky poškozovaly zubní sklovinu. Existují i jiné věci, které jdou sklovině na nervy - doslova. Kdo z nás nezná ten pocit, když se nervózně zakusujeme do nehtů nebo si hrajeme s tužkou mezi zuby? Ať už to děláme z nervozity nebo z nudy, naše sklovina tím trpí. Dalším zlým zvykem je používání zubů jako nástrojů. Ať už jde o otevírání lahví nebo trhání niti, zuby nejsou určeny k těmto účelům. Na to máme nástroje!

Zubní hygiena – přítel či nepřítel skloviny?

Nyní si asi říkáte: "No dobře, Tomáši, ale já si čistím zuby dvakrát denně, takže moje sklovina je v bezpečí, že?" No, ne tak docela. Samozřejmě, že je důležité si čistit zuby a je to základní způsob, jak chránit svou zubní sklovinu. Ale jak se říká, moc dobrých věcí může být škodlivých. Příliš tvrdý kartáček může být pro sklovinu abrazivní a zubní pasta s příliš mnoha hodně tvrdými částicemi může také ubližovat. A čištění zubů hned po jídle může ve skutečnosti zhoršit účinky kyselin z jídla na sklovinu.

Vzhledem ke stresu a zubům

Stres je další faktor, který může ovlivnit zdraví našich zubů. Možná si teď říkáte, jak je to sakra možné? Ale stává se to. Když jsme pod stresem, často se to projevuje fyzickými symptomy, a jeden z nich je ztuhnutí čelistí a skřípání zubů, což se ve fyziologii nazývá bruxismus. To může vést k vážnému poškození skloviny. Takže kromě meditace a jógy se postarejte i o své zuby!

Některé léky mohou poškodit sklovinu zubů

Správně, i některé léky mohou poškodit naši sklovinu. Některé typy léků mohou způsobit suchost v ústech, což vede k menší produkci slin. A ty jsou velmi důležité pro udržení zdravého pH v ústech a pro boj proti kyselinám, které poškozují naši zubní sklovinu. Navíc, pokud jste na antibiotikách, mohou tyto léky také oslabit naši zubní sklovinu, protože mohou změnit složení našich slin.

Vzpomínám si na jednou chvíli v mém životě, kdy jsem musel kvůli infekci užívat antibiotika na delší dobu. Během té doby jsem si všiml, že moje zuby začaly být citlivé na teploty a zdály se být méně bílé. Byl jsem znepokojený, takže jsem šel k zubaři a vyšlo najevo, že mé antibiotikum skutečně ovlivnilo zdraví mých zubů. Od té doby se snažím o své zuby pečovat lépe a pečlivěji.

Zdraví našich zubů je důležité a stojí za to si na ně dát pozor, ať už se jedná o to, co jíme a pijeme, jaké návyky máme, jakým způsobem se staráme o naše zuby nebo jaký stupeň stresu prožíváme. Můžeme si myslet, že naše zuby jsou silné a nesmrtelné, ale opak je pravdou. Takže si na ně dejte pozor, protože když je jednou poškodíte, nebude už cesta zpět.

Tomáš Pospíšil

Tomáš Pospíšil

Napsat komentář