• Domů
  • Co si vzít na Dentalni hygienu?

Co si vzít na Dentalni hygienu?

Co si vzít na Dentalni hygienu?

Nezbytnost denní ústní hygieny

Jednoho dne mi stomatolog řekl: "Lenko, myslíš si, že jsi stručně pročistila své zuby? Potřebuji ti ukázat, že ústní hygiena vyžaduje mnohem více, než jen rychlé kartáčování." A tak mě zasvětil do světa dentální hygieny. Skutečně jsem si do té doby neuvědomovala, všechno co dentální hygiena obnáší a jak často to opomíjíme. Je to neuvěřitelně důležité pro naše zdraví.

Příprava na návštěvu dentální hygienistky

Moje první návštěva u dentální hygienistky byla zábavná. Byla jsem napjatá a neměla jsem ponětí, co mám očekávat. Vlastně jsem se nebála ani tolik hygienistky, jako spíše toho, co by na mě mohla narazit. Každé z nás se zdráhá být důkladně prozkoumána, ať už jde o zuby nebo cokoli jiného. Ale musíme takovou návštěvu brát jako lékařskou rutinu, která nám může přinést mnoho dobra a kterou bychom neměli opomíjet.

Výběr správné zubní pasty a kartáčku

Moje hygienistka mi řekla, že kartáč na zuby a pasta jsou dva nejdůležitější věci pro správnou dentální hygienu. Její doporučení bylo jednoduché. Lépe je kartáčovat zuby mnohokrát poctivě, než jedenkrát rychle, nesprávným kartáčkem. A to je pravda, každý z nás ví, jaké je to nepříjemné, když si kartáčujeme zuby a máme pocit, že jsme je špatně vyčistili.

Flossování je vaše tajná zbraň

Kdo by si myslel, že tak jednoduchá věc, jako je nit na čištění mezizubních prostor, by mohla mít tak velký vliv na naše zuby? Nicméně, jak mi právě dentální hygienistka řekla, flossování je klíčové pro správnou ústní hygienu. Flosse dokáže dostat do těch nejmenších mezer mezi zuby, které kartáček prostě nedosáhne.

Účinek správné techniky čištění

Zubní kartáček a pasta jsou skvělé nástroje, když víte, jak je správně používat. Například, víte, že horizontální pohyb kartáčkem přetěžuje dásně a mohl by vést k jejich zranění? Mým milovaným oči se otevřel nový svět, když mi hygienistka ukázala správnou techniku čištění zubů. Kdo by si to byl pomyslel, že?

Používejte ústní vodu – ale správně!

Ráda bych s vámi sdílela jeden tip, který mi dal můj stomatolog. Používejte ústní vodu, která obsahuje fluorid! Fluorid je důležitý pro zdraví našich zubů, protože pomáhá chránit sklovinu. Ale nezapomínejme přitom na správné použití této vody. Pokud ji používáme správně, můžeme těžit z jejích výhod.

Výhody pravidelných kontrol u dentální hygienistky

Nakonec bych chtěla zdůraznit význam pravidelných návštěv u dentální hygienistky. Ničeho se nebojte, vždyť hygienista je zde abychom se cítili lépe, ne hůře. Pravidelné kontroly vám pomohou udržovat si zdravé zuby a dásně a předchází závažným zdravotním problémům v budoucnosti.

Tak již víte, co si vzít na dentální hygienu. A co vy? Jaké jsou vaše zvyky a tipy na dentální hygienu? Ráda si je přečtu v komentářích. Buďte silní, zůstaňte pozitivní a mějte se skvěle!

Lenka Novotná

Lenka Novotná

Napsat komentář