• Domů
  • Jak používat bělicí pásky na zuby: Efektivní tipy pro svěží úsměv

Jak používat bělicí pásky na zuby: Efektivní tipy pro svěží úsměv

Jak používat bělicí pásky na zuby: Efektivní tipy pro svěží úsměv

Co jsou bělicí pásky a jak fungují

Už nějakou dobu sleduji ve světě kosmetiky vzrůstající popularitu bělicích proužků na zuby. Možná jste o nich slyšeli nebo je viděli v regálech v drogerii a ptáte se, co to vlastně je. Jde o tenké, pružné plastové pásy pokryté bělicím gelem, který obsahuje peroxid vodíku nebo karbamid-peroxid. Tyto pásy jednoduše aplikujete na povrch vašich zubů, kde působí svými bělicími schopnostmi. Jsou navržené tak, aby optimálně přilnuly k zubům a při jejich používání můžete pokračovat v běžných denních aktivitách.

Základem účinku bělicích pásek je schopnost prostupu peroxidu dovnitř zubu, kde rozloží pigmenty, které způsobují žluté nebo šedé zabarvení. A přestože to zní jako chemická magie, je to ve skutečnosti spíše věda. Někdy to srovnávám s tím, jak kyslík působí na ovoce. Kdo by to byl řekl, že proces, který z vašich banánů udělá hnědé brečky, může zároveň vrátit vašim zubům perličkový úsměv.

Před prvním použitím pásek

Než se rozhodnete koupit si bělicí pásky, je vhodné se zamyslet nad tím, zda jsou vhodné pro vaše zuby a zdraví. Před jejich první aplikací byste měli navštívit svého zubaře, aby zkontroloval, jestli máte zubní kaz nebo nemáte nějaké onemocnění dásní, které by bělení mohlo komplikovat. Zubař vám také může doporučit, který typ bělicí pásky by byl pro vás nejvhodnější, a to i s ohledem na citlivost vašich zubů. Vy sama byste si měla zjistit obsah balení a ujistit se, že pásky splňují normy EU - věřte mi, s chemií se nechce zahrávat.

Je též důležité mít realistická očekávání. Bělicí pásky nemohou zázračně z bílé udělat sněžně bílou, hlavně když se vaše původní barva zubů nachází někde na spektru kafíčkové hnědy. Jde spíše o efekt "o pár odstínů Světlejší". A ještě jedna věc - některé bělící pásky mohou svými bělicími schopnostmi poněkud poškodit zubní sklovinu, proto doporučuji hledat ty, jež jsou šetrnější a obsahují například fluor pro posílení zubů.

Jak správně používat bělicí pásky

Pojďme se nyní zaměřit na to, jak bělicí pásky používat tak, aby byly co nejefektivnější a aby byl výsledek co možná nejlepší. Jak jsem již naznačila, pásy jsou obvykle připraveny k okamžitému použití. Vyjměte je z obalu a lepivou stranou je přilepte na čištěné a usušené zuby. Udejte mi, ale nesmíte je aplikovat na mokré zuby, jelikož to snižuje jejich bělicí efektivitu. A jak jedno maření se může velmi rychle přikazat.

Poté, co máte pásky na zubech, nechte je působit dle návodu. Může to být 20 až 30 minut, ačkoli někteří výrobci uvádějí, že pro maximální efekt jejich můžete mít na zubech až hodinu. Já osobně se držím pravidla, že méně je někdy více a raději přistupuji k bělení opatrněji. Navíc, co bych dělala celou hodinu s otevřenými ústy a nemožností mluvit? Jan by si možná užil chvíle ticha, ale já bych se asi nudila, a to nejde.

Pozor na trvanlivost a skladování

Stejně jako u jiných kosmetických a hygienických přípravků, je potřeba dbát na správné skladování a kontrolovat spotřebujte do na bělicích proužcích. Držte je v chladu a suchu, protože vysoké teploty mohou snižovat účinnost bělícího gelu. A pojďme být upřímní, nikdo z nás nechce vyhodit peníze z okna jenom proto, že jsme nechali bělicí pásky ležet vedle radiátoru nebo je vzali na pláž v léte.

Kuriozita na okraj - peroxid vodíku může být citlivý na světlo, což znamená, že dlouhodobá expozice prokázat sluníčku může mít za následek, že vaše bělení bude stejně účinné jako používat bělící zubní pastu z discountu, a to sotva. Pásy by měly být baleny v ochranné folii, aby byl gel chráněn před světlem. To je dost dobře promyšleno, neboť přeci jen... kdo by chtěl nést kolem těch malých uzavřených salonek, aby zabránil aktivní složce ve zkáze, že ano?

Možné vedlejší účinky iritace

Nyní k trochu méně veselé části - vedlejší účinky. Není to tak, že by bělicí pásky byly nebezpečné, když se používají správně, ale některé osoby mohou zažít drobné nežádoucí reakce, jako je citlivost zubů či podráždění dásní. Já jsem poprvé, když jsme ty pásky zkoušela, měla pocit, jako bych přišla ze severního pólu bez kapuce - mírně řečeno, studená rána. Naštěstí se jednalo o dočasnou záležitost a po několika dnech se vše vrátilo do normálu. Ale přiznám se, že jsem si na chvíli říkala, jestli moje honba za bělým úsměvem nestojí za to, abych pak omdlévala při každém doušku ledového nápoje.

Pokud se vám stane, že zažíváte citlivost zubů, mohli byste zvážit použití pásek s dalšími přestávkami nebo vyhledat zubního lékaře, který by vám mohl doporučit produkt pro zmírnění citlivosti. A co se týče iritace dásní, klíčem je správná aplikace - páska by měla přiléhat pouze na zuby, ne na dásně. Nemusíte je tlačit jako válečník, tohle není bojiště, ale vaše koupelna.

Alternativní metody bělení zubů

Pokud z nějakého důvodu zjistíte, že bělicí pásky nejsou pro vás to pravé ořechové, nezoufejte. Trh nabízí spoustu alternativních metod bělení zubů, od zubních past s bělicím efektem, přes speciální pera s bělicím gelem, až po odborné bělící procedury u zubního lékaře, které jsou sice dražší, ale obvykle nabízejí rychlejší a trvalejší výsledky. A když to půjde úplně do tuhého, můžete sáhnout po babiččiných metodách a použít například jedlou sodu nebo aktivní uhlí, i když u těchto přírodních variant bych se držela pravidla "méně je někdy více", abych nepoškodila sklovinu.

Nezapomeňte, že zdraví a hygiena vašich úst je stejně důležitá jako jejich bělost. Pravidelné čištění zubů, použití mezizubního kartáčku a nitě je základ, který by neměl chybět v žádném zubním repertoáru. Ačkoli se to může zdát jako otravná rutina, tak je to rutina, která vám jednoho dne zachrání úsměv a to je koneckonců to nejdůležitější, že ano? A co vy a bělicí pásky? Máte s nimi zkušenosti, nebo jste skeptičtí? Podělte se o své tipy, triky, ale i zkušenosti nezdary v komentářích. Mějte krásný den a skvělý, sněhobílý úsměv!

Iveta Novotná

Iveta Novotná

Napsat komentář