• Domů
  • Jak se starat o fixní rovnátka?

Jak se starat o fixní rovnátka?

Jak se starat o fixní rovnátka?

Chápání fixních rovnátek a jejich funkce

Začněme tím, že si vyčistíme pojem fixní rovnátka. V mém životě jsem setkal mnoho lidí, kteří si pletli pojmy - jako jsem já, když mi bylo 14 a jsem si šel poprvé pro rovnátka. Fixní rovnátka jsou pevně připevněna k zubům, na rozdíl (dokonce i v mém mládí jsem byl překvapený!) od snímatelných rovnátek. Možná to zní samozřejmě, ale pro mě to tehdy byla novinka. Základním úkolem rovnátek je korigovat polohu a zarovnání zubů. A tím, že jsme si vyčistili mozek a teď víme, co to znamená, můžeme pokračovat k praktickým radám pro péči o ně.

Základní pravidla čistoty fixních rovnátek

A to nás přivádí k prvnímu bodu, o kterém bychom měli mluvit, když se bavíme o péči o fixní rovnátka - čistotě. Už vás slyším říci, že znáte pořekadlo "čistota je příští k božství". No, v případě péče o rovnátka je to "čistota je příští k zdravým zubům". Je velmi důležité, aby byla vaše rovnátka čistá a bez zbytků jídla. Schoval jsem si mincovnu při jedné příležitosti, aby mě napadlo něco takového, ale věřte mi, že to nebylo tak zábavné, když se ve skutečnosti stalo. Nejen, že hygiena zabraňuje budování plaku, ale také snižuje riziko vzniku zubního kazu a dásňových onemocnění.

Použití mezizubních kartáčků a nití

Takže teď, když víme, jak důležitá je čistota, pojďme se podívat na to, jak ji udržovat. Pozval jsem do kuchyně a připravil kávovar, abych měl dostatek energie, protože tato část bude mít hodně podrobností. Říkám vám, než jsem se naučil, jak správně čistit a starat se o svá rovnátka, cítil jsem se, jako bych byl na rigorózním úkolu. Mezizubní kartáčky a zubní niť jsou vaši nejlepší přátelé, když máte fixní rovnátka. Pomocí těchto nástrojů můžete snadno dostat do všech nelehkých koutů a zakřivení vašich rovnátek. Klepání na řádek - vždy to berte vážně a důkladně čistěte rovnátka po každém jídle.

Omezení jídla při nošení fixních rovnátek

Teď, když jsme skončili s čištěním a naším silným kávovým napitkem, můžeme se pustit do dalšího bodu. Tento bod je trochu smutný, protože mluvíme o omezeních. Ale nebojte se, nebude to tak špatné, jak si možná myslíte. Upřímně řečeno, když jsem poprvé dostal fixní rovnátka, myslel jsem, že můj jídelníček se změní ukázkově a budu jíst jen bramborovou kaši a tvaroh. Ale věřte mi, není to tak strašné. Těžké, tvrdé nebo lepkavé potraviny je třeba vyhnout, stejně jako všechna jídla, která by mohla poškodit nebo odloupnout rovnátka. To může zahrnovat ořechy, maso z kosti nebo tvrdé ovoce a zeleninu (které můžete stále jíst, pokud je nakrájíte na menší kousky). Takže díky tomuto omezení, můžete se konečně zbavit toho zvyku žvýkat led, který jste si vždycky chtěli zapomenout!

Navštěvujte pravidelně zubního lékaře

Vím, že někteří z vás možná třesou při samotné myšlence na návštěvu zubního lékaře, ale když máte fixní rovnátka, pravidelné kontroly u zubního lékaře jsou klíčové. Musíme se postarat o naše zdraví a rovnátka jsou součástí této péče. Professionalita a dohled našeho oblíbeného zubního lékaře může zachránit naše zuby před jakýmkoliv potenciálním problémem. A tak jsem na svých pravidelných kontrolách seděl na zubním křesle a obdivoval všechny ty zářící nástroje, které visely nad mou hlavou, jako by to bylo něco jako dlouhá závěsná lampa. Víte, co? Jsem rád, že jsem to udělal.

Řešení neobvyklých situací

Nyní projdeme některé neobvyklé situace, které mohou nastat při nošení fixních rovnátek. Nebojte se, nebudeme hovořit o nic moc drama, ale raději zdůrazním, že byste měli být připraveni. Jedním z takových neobvyklých okamžiků mohou být ty dočasné bolesti či nepohodlí. Chápu, že to není přesně to, co chcete slyšet, ale pravda je, že koncept rovnání zubů není zcela bezbolestný. Ale je to dočasné a je to za dobrou věc! Během mého života s rovnátky jsem si vzal několik oblíbených filmů a šálku teplého čaje k ulevě od nepohodlí, když se zuby pohnuly. Představte si to jako dočasnou nevýhodu na cestě k úžasnému úsměvu.

Život po fixních rovnátkách

A konečně, naše poslední zastávka na této cestě je ... život po fixních rovnátkách! Může se to zdát jako vzdálená budoucnost, ale stojí za to se o něm poučit. Saděl jsem tam, s rovnými, zářícími zuby, a uvažoval, co dál. Faktem je, že vaše zuby se mohou i po vyjmutí rovnátek pohnout zpět do své původní polohy. Takže je důležité nezapomenout nosit retainer (snámovatelné rovnátka), jak vám doporučí váš lékař, a pokračovat v péči o vaše zuby, jako jste to dělali s rovnátky. Takže, i když máte pocit, že jste vyhráli bitvu, válka o krásný úsměv ještě neskončila.

Fixní rovnátka mohou na první pohled vypadat jako velká výzva. Ale s trochou disciplíny, pečlivé péče a pravidelnými návštěvami zubního lékaře, lze tuto výzvu zvládnout bez problémů. A výsledek? Žádný popcorn neschopen kvůli rovnátkům nemůže překonat ten pocit, kdy poprvé uvidíte svůj nový, rovný úsměv v zrcadle. Věřte mi, stojí to za to.

Jakub Kostelecký

Jakub Kostelecký

Napsat komentář