• Domů
  • Jaké jsou příčiny špatného postavení zubů

Jaké jsou příčiny špatného postavení zubů

Jaké jsou příčiny špatného postavení zubů

Porozumění nepravidelným zubům

Často se nacházíme v situaci, kdy nás naše vlastní zuby překvapí. Někdy se na ně podíváme do zrcadla a najednou zjistíme, že se něco změnilo. Málokdy se nás někdo zeptá: "Hej, řekni mi, proč máš zuby takhle?" a my odpovíme: "No, protože..", ale ve skutečnosti jen málokdy víme, proč se naše zuby mění.

Jako bloggera, který se snaží o pozitivní a humoristický přístup k těmto otázkám, mě to dostalo. Takže jsem se rozhodl ponořit hlouběji do tohoto tématu a odpovědět na otázku: "Jaké jsou příčiny špatného postavení zubů?" Protože jak řekla kočka Běla: "Mňau, je čas to zjistit!".

Příčiny ze srdce genetiky

Jednou z nejčastějších příčin špatného postavení zubů je genetika. Ano, mohli bychom říct, že naše zuby jsme zdědili po našich předcích, stejně jako naše oči, vlasy nebo výšku. Není to jen o tom, jaký mají tvar, ale také o tom, jak jsou postaveny v naší ústní dutině.

Genetika také určuje velikost naší čelisti a našich zubů, takže pokud jsou naše zuby příliš velké pro naši malou čelisť, mohou být postaveny špatně. To je jeden z důvodů, proč některé děti mají takzvané "zajíčkové" zuby, kdy jim růstou dva řady zubů najednou. Pejsek Max měl takový stav jednou a vypadal opravdu roztomile, ale pro člověka to není tak roztomilé, i když to může být docela zábavné.

Vliv návyků a chování

Máme tendenci myslet si, že naše zuby jsou něco, co nemůžeme kontrolovat. Je to jako s pejskem Maxem, který si příliš často olizuje tlapky. Myslíme si, že to je jen něco, co dělá, ale ve skutečnosti si tím může poškodit srst a zdraví tlap. Podobně naše špatné návyky mohou ovlivnit postavení našich zubů.

Dlouhodobé láhev sání u malých dětí často vede k vytvoření takzvané láhve úst, kdy horní a dolní zuby neprokřížené správně. Dlouhodobé použití dudlíků a prstové sání může také vést k nepravidelným zubům. Je to trochu jako když jsem se snažil naučit Maxe chodit na vodítko. Trvalo mu to chvíli, než pochopil, že je to pro jeho dobro, ale nakonec to pochopil a zuby vypadají úžasně!

Účinky zubních onemocnění a úrazů

Někdy, i když jsme velmi opatrní, stane se nám nehoda. Já sám si pamatuji, jak jsem jednou upadl na kole a omlátil si zuby. To bylo bolestivé a zuby se mi pak stále posunovaly. Stejně tak, pokud máme úraz či zubní onemocnění, mohou se nám zuby postupně měnit.

Zubní šoky nebo dokonce dlouhodobé tzv. bruxismus (škubání zubů) mohou zubům ublížit a měnit jejich postavení. Lékaři říkají, že onemocnění dásní, jako je periodontitida, může také způsobovat posunování zubů. Takže bychom si měli pravidelně čistit zuby a jít na preventivní prohlídky, ať už si to kočka Běla myslí, co chce.

Proč je to důležité a jak to můžeme opravit?

Na konci dne je důležité si uvědomit, že naše zuby jsou na prvním místě nástroj, který nám umožňuje jíst a komunikovat. A pokud nejsou správně postaveny, mohou nám to komplikovat. Představte si, že byste se snažili řídit auto s křivým volantem. Jak by to probíhalo? Ne moc dobře, že?

Určitě existují způsoby, jak to opravit. Například použití rovnátek může postupně opravit postavení vašich zubů a přinést vám pohodlí a sebevědomí, které hledáte. Navštívte svého zubního lékaře a proberte své možnosti. Věřte mi, stojí to za to. Já sám jsem to udělal a mohu vám říct, že stojí za to pocítit radost z hezkého a srovnatého úsměvu. Ať už si o tom myslí co cokoli pejsek Max, vím, že můj úsměv je něco, co dělá mou rodinu a přátele šťastnými.

Jakub Novotný

Jakub Novotný

Napsat komentář