• Domů
  • Keramické zuby: Kompletní průvodce před zákrokem a po něm, rady a tipy

Keramické zuby: Kompletní průvodce před zákrokem a po něm, rady a tipy

Keramické zuby: Kompletní průvodce před zákrokem a po něm, rady a tipy

Keramické zuby – jaké jsou dnešní možnosti?

V poslední době jsou keramické zuby na vzestupu a volba keramických zubů se stává čím dál běžnější. Kdykoliv se potkám s lidmi, kteří se zajímají o estetickou stomatologii, často zjistím, že tohoto typu zubní náhrady přitahují spoustu pozornosti. A není se čemu divit! Keramické zuby nabízejí kromě nádherného vzhledu také vysokou odolnost a dlouhou trvanlivost, takže se jedná o skutečnou investici do kvality vašeho úsměvu. Jsme mnohem více než jen jednoduchým úsměvem, ale kdo by odmítl trochu té sebevědomé iskřičky při každém úsměvu do zrcadla? Ruku na srdce, keramika se skvěle vyjímá jak na porcelánových talířích, tak i ve formě zubů v naší pusince. Kdysi se považovaly keramické zuby spíše za exkluzivní záležitost, ale s rostoucí oblibou a modernizací technologií jsou dnes dostupné široké veřejnosti. Co je ale ještě lepší – vývoj nezastavil, a tak moderní keramické zuby nejsou jen esteticky přitažlivé, ale také momentálně patří mezi špičku zubních materiálů. Vysoká biokompatibilita znamená, že vaše tělo bude s keramickou náhradou spolupracovat jako s jedním týmem. A když už mluvím o spolupráci, vzpomínám si, jak Jan Kříž neustále zmiňoval, že chtěl do rodiny přijmout fretku a jak jsem byla skeptická. Teď, kdy máme doma naši Hugu, nemůžu si představit naše večery bez ní. Stejně se po keramické zubní náhradě budete cítit i vy – jako by byla součástí vaší rodiny už odjakživa.

Keramické zuby: Jak probíhá příprava a samotný zákrok?

Představte si, že keramické zuby jsou jako dobře padnoucí oblečení. Aby perfektně seděly, potřebujete schopného krejčího, který přesně odměří a upraví materiál. V případě keramických zubů je tímto krejčím váš zubní lékař, který zajistí, aby náhrada dokonale pasovala do vaší ústní dutiny. Proces začíná důkladnou přípravou. Před zásahem se musí provést komplexní stomatologická prohlídka, která odhalí všechny potřebné informace o stavu vašeho ústního zdraví. Někdy to může být jako detektivní hra – najít každý potenciální problém, který by mohl narušit perfektní výsledek. Následuje odstranění poškozených částí zubu a jeho příprava na nasazení keramické náhrady. Aby byla zajištěna maximální přesnost, lékař většinou využívá digitální odtisk, který zajistí, že nové keramické zuby budou sedět jako ulité. Zákrok samotný je následně prováděn s maximální opatrností. Při práci se používají moderní anestetika a technologie, díky nimž je celý proces méně bolestivý a nepříjemný. Je to zhruba jako když se snažíte Hugu vytáhnout z jejího úkrytu – je třeba to dělat jemně a trpělivě, aby nakonec vše dobře dopadlo. Koncepčně je to podobné, bez ohledu na to, zda se jedná o jednoduchou korunku nebo celou řadu zubů. Během zákroku a po něm se musí ujistit, že jsou všechny funkce zubů a úst obnoveny a nejsou narušené. Tlak při skusu, pocit v ústech, celková funkčnost – vše musí být precizně sladěné. A koneckonců, chceme přece, aby naše nové keramické zuby nejen vypadaly skvostně, ale také abychom s nimi mohli okusit každý skvělý pokrm, který nám přijde do cesty!

Proč zvolit keramické zuby? Jsou nějaké výhody?

Jak již bylo zmíněno, keramika v našich ústech rozhodně není jenom o kráse – i když, musím přiznat, že bych za ni dal(a) ruku do ohně. A nejen proto, že svým bílým, zářivým a rovnoměrným vzhledem simuluje přirozené zúbky. Výhoda číslo jedna je fakt, že keramické zuby jsou extrémně odolné. Víte, že keramika má ohromnou tvrdost a odolnost proti oděru? Ale nebojte, vaše ústa nebudou vypadat jako zbrojnice – naopak příjemně překvapí svojí přirozeností. Dále biokompatibilita – ano, to znamená, že vaše tělo přijme keramickou náhradu málem jako další část těla. To znamená, že alergické reakce nebo od rejection (jak se někdy stává u jiných materiálů) jsou s keramikou spíše na seznamu urban legends než reálné obavy. Je fakt, že cizí těleso v těle nebývá vždy příjemtvý host, ale keramické zuby si už na pozvání vašeho těla vždy přinesou vlastní ubrousek a chodí vždy dodržovat pravidla slušného chování. Nezapomeňme na barvu – keramika dokáže přirozeně napodobit zubní sklovinu, aniž by pořádala party, kterou by všichni viděli z dálky, že je to trochu umělé – ne, keramika je ve své imitaci tak přesvědčivá, že si troufám tvrdit, že ani nejlepší zubní inspektor nerozezná rozdíl. Oproti amalgámovým nebo zlatým plombám, keramické náhrady hrají hru na neviditelnost. A co teplotní citlivost, kterou mnohá náhradní řešení mívají? S keramickými zuby si můžete vychutnávat horkou kafíčko i studený zmrzlinu. Keramika vyniká svou schopností izolovat, takže teploty vás nebudou vyvádět z míry. A taky se nemusíte obávat, že keramická korunka najednou zmizí pod radar – je tak pevně spojena se zubem, že spolu tvoří jeden velký dream team. Ano, to vše zní nádherně. Ale je to jako s každou dobrou pohádkou – je potřeba počítat také s investicí, kterou musíte při zvolení keramičkých zubů zaplatit. Ale pamatujte: investice do zubů je jako investice do nemovitosti na dobré adrese – časem se to vyplatí.

Péče o keramické zuby – žádná věda, ale několik pravidel

Pokud by keramické zuby měly svoje motto, bylo by to asi "Dbej na mě a já oplatím tvou péči stovrát." Dobrá zpráva je, že vás nebudou nutit absolvovat žádný složitý rituál. Každodenní péče je totiž téměř identická s tou, kterou byste měli věnovat vašim přirozeným zubům. Pravidelné čištění zubů dvakrát denně, používání zubní nitě a používání ústní vody – to jsou základní kameny úspěchu. Prevence je klíčová, a proto návštěvy u zubního lékaře pro kontrolu a čištění jsou nutností. Navíc, věřte mi na slovo, občasné profesionální čištění od zubní hygienistky udělá s keramickými zuby divy. Představte si to jako lázeňský den pro vaše zuby, po kterém budou zářit a cítit se svěže. Stejně tak důležité je i správné kousání. Snažte se vyhnout kousání do tvrdých materiálů – ano, to znamená, že oříšky nebo led byste měli konzumovat s mírou opatrnosti. Nedělejte z vašich nových keramických zubů otevírák na lahve nebo nástroj pro lámaní orechů. Zuby nejsou multitool, i když někdy by se to hodilo! Hlavně nezapomínejte, že i tyto zuby mohou ztrpět poškození, pokud nebudete dbát na správnou ústní hygienu. Plak a zubní kámen nejsou kamarádi nikoho, tak udržujte tyto nezvané hosty co nejdál od vašeho chrupu. Teď, když jsme u té správné ústi péče, povídala jsem si nedávno s moji kamarádkou, která tvrdila, že na večerní péči o zuby zapomíná, protože vždy usíná u televize – přestože je to vtipné, určitě si nenechte ujít každodenní rituál čištění zubů. Když myslím na kamarádku, přiznám se, že Hugu se čistit zuby nemusím, ale to neodpouští mi samotné důslednosti!

Před a po: Jaký je rozdíl?

Představte si, jak jdete ráno do práce a cestou se zastavíte u zrcadla. Pokud se zasníte nad ideálním odrazem svého úsměvu, a pak si uvědomíte realitu, že se něčemu raději vyhneme, víte, že je čas na změnu. Přesně tak se můžete cítit před rozhodnutím o keramických zubech. Je to jako s šatní skříní – někdy prostě potřebujete změnit styl, abyste se cítili lépe. Po zákroku, když prvně uvidíte svůj nový úsměv, bude to pravděpodobně jedna z těch chvil, které si uložíte do paměti jako jeden z líbivých milníků vašeho života. Je to takové to "před" a "po", které vidíte na sociálních sítích – ale tentokrát si to nemixujete v aplikaci, ale opravdu to cítíte a žijete. Osobně můžu říct, že ten rozdíl je obrovský a nezáleží na tom, zda se jedná o jednu korunku nebo kompletní předělávku úsměvu. Najednou zjistíte, že se smějete bez obav, že se vám na fotkách líbí a že si nemusíte př

Iveta Novotná

Iveta Novotná

Napsat komentář