• Domů
  • Jaké plomby hradí pojišťovna?

Jaké plomby hradí pojišťovna?

Jaké plomby hradí pojišťovna?

Základní informace o plombách a pojišťovně

Mnozí z nás si kladou otázku, jaké plomby hradí pojišťovna? Ono to totiž se zubními plombami a naším zdravotním pojištěním je složitější, než bychom si mohli myslet. Ať už máme pojištění veřejné, nebo soukromé, je důležité vědět, co přesně nám hradí a co ne. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak to celé funguje, jaké máme možnosti a co přesně bychom měli vědět, než se rozhodneme pro konkrétní typ plomby. Následující řádky vás provedou světem zubní péče a poví vám, jaké plomby hradí pojišťovna. Možná budete překvapeni, že v tomto ohledu máme docela široké možnosti. Ale opatrně, ne vždy je tomu tak.

Rozdělení plomb podle materiálu

Předtím než se ponoříme do přesného rozdělení, které plomby hradí pojišťovna a které ne, je přirozeně důležité vědět, jaké plomby vůbec existují. Ze zdravotního hlediska se plomby dělí na amalgame a kompozitní. Amalgámové plomby jsou ty tradiční, stříbrné. Jejich výhodou je vysoká odolnost a dlouhá životnost. Na druhou stranu, kompozitní plomby jsou esteticky přijatelnější, protože barva plomby odpovídá barvě zubu. Je ovšem dobré mít na paměti, že tato druhá varianta může být citlivější na některé typy potravin a nápojů a mohou se postupem času mírně zabarvit. Ale prozradím vám tajemství: na tom, zda pojišťovna plomby hradí, nezáleží tolik na tom, jaký materiál si vyberete. Více se to týká jiných okolností.

Amalgámové plomby a pojišťovna

Nejprve si vysvětlíme situaci ohledně amalgámových plomb. Amalgámové plomby jsou starým osvědčeným řešením a jsou hrazeny většinou pojišťoven. Důvodem je jejich dlouhá životnost a vysoká odolnost. Pokud si tedy vyberete tuto variantu, máte skoro jistotu, že budete mít pokryté náklady. Ale pozor, říkám "skoro" jistotu. Vždy je dobré se předem ujistit u své pojišťovny, jak to vlastně mají s hrazením těchto plomb. Nepříjemné překvapení by vás mohlo stát i pěkné peníze.

Kompozitní plomby a pojišťovna

U kompozitních plomb je to trochu jiné. Tyto plomby jsou moderní a esteticky přijatelné, takže jsou těmi, které by si vybral pravděpodobně každý, kdo se stará o svůj vzhled. Problematikou však je, že ne všechny pojišťovny je hradí. Některé ano, některé ne, a některé je hradí jen částečně. Proto je opět velmi důležité se předem informovat u své pojišťovny. Pokud jste si tedy vybrali tuto variantu, určitě se s ní nenechte zaskočit.

Co ovlivňuje hrazení plomb pojišťovnou?

Když už víme, jaké plomby hradí pojišťovna podle typu materiálu, ještě nám zbývá prozkoumat, co všechno ovlivňuje hrazení plomb pojišťovnou. A věřte mi, že toho je docela dost. Od věku pacienta, přes jeho zdravotní stav, až po konkrétní typ lékařského zákroku. Všechno tyto faktory hrají roli a mohou ovlivnit, zda a jak bude daná plomba hrazena.

Alternativy k plombám

Máte obavy, že vaše plomba nebude hrazena pojišťovnou a nechcete si nechat ty tradiční stříbrné? Možná byste měli zvážit alternativní řešení, jako jsou například korunky nebo inlay. To jsou také varianty, které může hradit pojišťovna, ale opět záleží na konkrétní situaci. Takže opět doporučuji se předem informovat u své pojišťovny. Akorát si připravte na to, že komunikace s pojišťovnou může být někdy jako cesta labyrintem. Ale nezoufejte, já prošel tímto labyrintem několikrát a mohu vám říci, že je to možné. A pokud vás někdy v labyrintu ztratí, neváhejte se na mě obrátit. Rád vám pomůžu najít správnou cestu.

Tipy a rady pro péči o zuby

Věděli jste, že péče o zuby může mít velký vliv na to, jak často budete potřebovat plomby? Pravidelné čištění zubů a interdentální čištění mohou předejít mnoha problémům. Tím pádem i potřebě nových plomb. A co víc, vaše pojišťovna tuto péči většinou hradí. Takže nejenže budete mít zdravé zuby, ale ještě na tom ušetříte. A kdo by to nechtěl, že? Takže můj tip pro vás je: Dbáte na své zuby, pravidelně je čistěte a navštěvujte dentální hygienu. A když už vám něco na zubu skřípne, neváhejte a hned běžte za svým zubním lékařem.

Jakub Novotný

Jakub Novotný

Napsat komentář