• Domů
  • Kdo odstranuje zubní kámen?

Kdo odstranuje zubní kámen?

Kdo odstranuje zubní kámen?

Co je to zubní kámen?

Dobrý den všem našim milým čtenářům! Takže, na první pohled, mohlo by se zdát, že zubní kámen je něco jako zkamenělý důvod proč jít k zubaři. Ale ne, to by asi bylo příliš jednoduché. A tudíž méně zábavné. Ve skutečnosti zubní kámen je druh tvrdého povlaku, který se časem tvoří na našich zubech. Je to v podstatě taková malá kolekce bakteriálních zbytků a zbytků jídla, které se postupem času zmenšují a stvrdnou. No, není to věda, házení? Ale pokud budeme chtít být skutečně přesní (a my přeci vždy chceme), zubní kámen je v podstatě kombinací zbytků potravin, slin a přírodních bakterií v našich ústech, které vytvoří tvrdý povlak na povrchu zubů.

Jak zubní kámen vzniká?

Zubní kámen začíná jako měkký a lepkavý povlak, který se nazývá zubní plak. Je téměř průhledný a velmi snadno se ukládá na povrch zubů - zejména v místech, kde je obtížné vyčistit zuby. Pokud tento plak neodstraníte dostatečně často, může začít reagovat s vápníkem ve slinách a tomu se říká mineralizace. A voilà! Máme tu zubní kámen. Je to proces, který se neustále opakuje každý den. Ať už to chceme, nebo ne, je to součástí našeho života. Proto je tak důležité pravidelně vyčistit naše zuby a odstranit tento plak, než se stane zubním kamenem.

Jaký vliv má zubní kámen na naše zdraví?

Ale co je na tom tak špatného? Má zubní kámen nějaký vliv na naše zdraví? No, odpověď je ano. Zubní kámen je bohužel zdrojem mnoha zubních potíží. Jeho přítomnost může vést k zánětu dásní, ztrátě zubů a dokonce i špatnému dechu. A kdo by chtěl něco takového? Navíc, pokud máte hodně zubního kamene, může to být i známka jiných zdravotních problémů, jako je například periodontitida.

První pomoc - domácí prostředky

Jako první pomoc si můžete vyčistit zuby zubním vláknem a speciálními kartáčky, které dosahují až na ty nejtěžší místa. Dále můžete použít ústní vodu, která je určená k odstraňování zubního kamene. I Pavel, můj muž, to jednou zkusil. Představte si, jak stál před zrcadlem s ústním vodou, připravený zaútočit na zubní kámen. Jeho odhodlaný výraz byl opravdu k popukání. Nakonec však musel uznat, že proti zubnímu kameni nestačí jen ústní voda.

Profesionální odstranění zubního kamene

Konečné řešení přichází až s návštěvou u zubaře. Zubaři jsou skvěle vybaveni na odstraňování zubního kamene a to díky speciálním nástrojům, jako je ultrazvukový nástroj na odstraňování kamenů a vzduchové nárazy pro odstraňování nepohodlných úlomků.

Jak předcházet zubnímu kameni

Nakonec, nejlépe je předcházet vzniku zubního kamene. A jak na to? Hlavně pravidelným čištěním zubů, upřednostněním zdravých jídel a vyhýbáním se sladkým nápojům. Na druhé straně, kdo z nás může odolat sladkosti, že?

Užijte si tento článek a pamatujte, že prevence je vždy lepší než následná léčba. A když už to nejde, je tu vždy zubař. Až vás bude příště trápit zubní kámen, pošlete mu vřelé pozdravy od Ivany!

Ivana Radičová

Ivana Radičová

Napsat komentář