• Domů
  • Jak se řeknou anglicky rovnátka?

Jak se řeknou anglicky rovnátka?

Jak se řeknou anglicky rovnátka?

Základní informace o rovnátkách

Ahoj, jmenuju se Ivana a dnes vám povím něco o rovnátkách. Možná si některé z vás říkají, co to má společného s angličtinou? Jak se řeknou anglicky rovnátka? Nuže, tenhle článek je pro všechny ty z vás, kteří si kladou tuto otázku. No, když jsem se do toho pustila a hodlala svým dětem vysvětlit slovo "rovnátka", musela jsem si uvědomit, že anglický ekvivalent není tak snadno napadnutelný, jak by člověk mohl očekávat.

Správný anglický termín pro rovnátka je "braces". Ale pojďme se na to podívat blíže. Povídání o rovnátkách, nebo jak se říká v angličtině "braces", je tak trochu jako cestování do nové země. Je třeba se vyznat v jejich "terminologii", pochopit, jak to všechno funguje a nakonec, jak se o ně správně starat. No, nečekejte žádné podrobnosti o mých zkušenostech s rovnátkami, ty jsme si naštěstí nikdy nemusela nechat nasadit, ale mám svůj podíl na zkušenostech přes mou dceru Lenku, která jedna rovnátka nosila.

Typy rovnátek v angličtině (Types of braces in English)

Pokud jde o typy rovnátek, existuje celá řada různých variant, od klasických kovových rovnátek, které si může někdo vybavit, až po méně viditelné možnosti jako jsou keramické nebo tzv. Invisalign rovnátka. Kovové rovnátka se v angličtině řeknou "metal braces", zatímco keramické jsou "ceramic braces" a pak jsou tu ještě "clear aligners", což jsou právě ona Invisalign rovnátka.

Ráda bych se zaměřila na tyto tzv. "clear aligners", jelikož se jedná o stále populárnější variantu, jak si nechat vyrovnat zuby. Chtěla bych se o něj podělit s vámi a dát vám trochu nahlédnout pod pokličku této „neviditelné“ metody. Za mě je důležité, že se tyto rovnátka můžou snadno sundat a nasadit, takže to nemusí narušovat vaše jídelní návyky ani čištění zubů. A co je na tom nejlepší? Jsou téměř neviditelné, takže to nikdo ani nepozná!

Jak správně pečovat o rovnátka (How to Take Care of Your Braces)

Jistě, zdá se to jako hodně práce a možná to i je, ale povězte mi, kolik z nás opravdu dělá vše, co by mělo, aby si udrželo zuby a dásně zdravé? Mým cílem je vám ukázat, že správná péče o "braces" nemusí být tak komplikovaná.

Každodenní čištění rovnátek je základním kamenem správné péče. To zahrnuje čištění zubů, jazyka i dásní a samozřejmě také rovnátek. Jakmile máte šetrný kartáček a vhodnou pastu, všechno jde hladce. Jiný důležitý produkt je mezizubní kartáček, který pomáhá dostat se do těžko dostupných míst mezi rovnátky.

Problémy s rovnátky (Problems with braces)

Rovněž je důležité připomenout, že majitelé rovnátek mohou narazit na celou řadu potíží. Mohou to být bolesti, otoky, vřídky, ale také technické problémy, jako je třeba uvolněný drát nebo svorka.

Když jsem byla mladší, tak jsem se těchto problémů bála. Často jsem si představovala, jak by to bylo, kdyby se mi drát uvolnil nebo svorka odpadla. Ale nakonec je to všechno ten pocit volnosti a zadovoljení z perfektně rovných zubů, který stojí za všechny nepříjemnosti.

Příběh mé dcery (My daughter's story)

Jak jsem zmínila, moje dcera Lenka nosila rovnátka. První dobou to bylo těžké, bolesti a nepohodlí byly velké a ona byla na sebe naštvaná, že si tohle všechno dobrovolně připustila. Ale postupem času se naučila jak se s tím vypořádat.

Zpočátku se stávalo, že měla potíže s konzumací některých potravin. Například jablko, které si tak ráda brala do školy jako zdravou svačinu, se pro ni stalo noční můrou. Jak to řešila? Nakrájela si ho na tenké plátky, které snadno konzumovala. Stejně se adaptovala při konzumaci dalších potravin, jako jsou ořechy nebo tvrdé pečivo.

Zkušenosti s ordinační sestrou (Experience with the dental nurse)

Na klinice, kde si Lenka nechala nasadit rovnátka, byla jedna úžasná ordinační sestra. Vždy se snažila Lence vše vysvětlit a pomáhat jí se všemi komplikacemi, které naturálně dovol mezi nimi byly. Byla to skutečně neocenitelná pomoc a požehnání.

Nakonec Lenka svoje rovnátka oblíbila. Samozřejmě, měla své vzlety a pády. Ale co je nejdůležitější, naučila se, jak se o její "braces" správně starat, překonala různé nástrahy a teď se může pyšnit krásným úsměvem. A to přece stálo za to, co myslíte?

Závěrečné rady a doporučení (Final tips and recommendations)

Jak již jste si možná všimli, nejsem profesionální zubařka ani ortodontka. Mám pouze osobní zkušenosti s chozením na kontrolní prohlídky s Lenkou. Ale moje rada je jednoduchá: pokud máte pocit, že by vaše zuby mohly využít trochu "nápravy", nebojte se a poraďte se se svým lékařem. Nikdo vás nezná lépe než vy same/sam, ale profesionální rady a pomoc jsou vždy cenné.

Nechte se inspirovat zkušenostmi mé dcery a nebojte se jít za svými sny. I když máte pocit, že se svět zhroutil, pamatujte, že je to jen dočasný stav. Každý z nás má své "braces" momenty, ať už doslova nebo obrazně. Mějte odvahu a sílu jít za svými sny, ať již jdou o rovné zuby nebo cokoli jiného. A pamatujte, v angličtině se rovnátky říkají "braces".

Ivana Radičová

Ivana Radičová

Napsat komentář