• Domů
  • Jak začíná kaz?

Jak začíná kaz?

Jak začíná kaz?

Jak začíná kaz?

Otázka, která mnohé napadne, když usednou k zubaři a ten jim oznámí, že mají kazu. Nejedná se o radostnou zprávu, ale co vlastně začíná kaz? Je to něco, co bychom mohli předcházet? To jsou právě ty otázky, na které se v tomto článku pokusím odpovědět. Tedy, tak, jak to s kazi začíná.

Co je to kaz?

První věc, kterou bychom měli vědět, je, co to vlastně kaz je. Kaz je chorobný proces, který postihuje zubní tkáň. Jedná se o postupnou destrukci zubu, která začíná na povrchu a pokračuje dovnitř. Když se o tom takhle bavím, zní to docela strašidelně, že? Ale nemějte strach. Je to proces, který se dá předcházet a pokud dojde ke kazům, dají se řešit.

Jak to s kazi začíná?

Na počátku kazu je přirozená flóra ústní dutiny. Ta se skládá z mnoha bakterií, které se běžně nacházejí v našich ústech. Některé tyto bakterie jsou prospěšné, jiné však mohou způsobit problémy. Když jíme, bakterie v ústech se živí zbytky jídla, které zůstaly mezi zuby. Pokud neodstraníme tyto zbytky jídla efektivním čištěním zubů, bakterie začnou produkovat kyseliny. Ty pak mohou postupně erodovat zubní sklovinu a tím začne vznikat kaz.

Vliv stravy na vznik kazu

Jak jsem již zmínila, bakterie se živí zbytky našeho jídla. To znamená, že strava může mít velký vliv na to, zda budeme mít kazu nebo ne. Zvlášť rizikové jsou potraviny obsahující cukry, které bakterie rychle přemění na kyseliny. Mého manžela Petra tohle téma velmi zajímá, protože jako velký milovník sladkostí je u něj riziko kazu vyšší. Jednou jsme spolu diskutovali o tom, jaké potraviny by měl omezit či dokonce vyřadit ze své stravy. A nejen on, i já jsem na sebe vzala tuhle výzvu a začala se více zaměřovat na zdravou stravu. Nemusíte se bát, nebudeme vás nutit přejít na raw stravu nebo se stát vegany. Ale je dobré si uvědomit, že to, co jíme, může ovlivnit zdraví našich zubů.

Prevence je základ

Ať už jste milovníci sladkostí jako můj muž Petr či ne, jedno je jasné. Je velmi důležité dbát na preventivní opatření, která nám pomohou zabránit vzniku kazu. Mezi ty patří pravidelné čištění zubů, používání zubního nitě, omezování cukrů v stravě a pravidelné návštěvy zubaře. A jestli teď říkáte, že to všechno je jasné, že to děláte, tak vám mohu jen pogratulovat. Ale uvědomte si, že i když se snažíte, může stále dojít k vzniku kazu.

Jak poznat kaz?

Nepříjemná vlastnost kazu je ta, že v počátcích může být bezbolestný a tedy nezpozorovaný. Můžeme mít malý kaz a ani o něm nevědět, dokud se nestane větším a nezpůsobí nepříjemné potíže. Symptomy kazu mohou být různé - od citlivosti zubu na teplé nebo studené, přes barvu zubu až po viditelný důlek nebo díru v zubu. Ale nebojte se! Ať už máte jakékoli příznaky, nejlépe na to pozná zubař.

Co když už je kaz tady?

Možná už máte kaz a zajímá vás, co dál. Je pravda, že kaz se nezahojí sám a je potřeba ho řešit. Pokud se jedná o menší kaz, postačuje většinou jeho vyčištění a zaplnění. Pokud je kaz větší, může být nutný zákrok patřící do rukou zubaře. Ale nezoufejte! I když vás teď možná bolí zub, po zákroku u zubaře se budete cítit lépe. Vždyť tak to bylo i u mě, když jsem měla svůj první kaz. A víte co? Našla jsem si skvělého zubaře, který mě uklidnil a vše dobře vysvětlil. A to je to, co je nejdůležitější - najít si dobrého zubaře, kterému důvěřujete.

Ať už máte kaz nebo ne, důležité je si uvědomit, že ústní hygiena je důležitá pro celkové zdraví těla. Já o tom vím své a věřte, že se s tím neustále snažím pracovat, ať už jde o mě, Petra nebo naše zvířecí členy rodiny - Papouška Charliho a kočku Bertu. Vždyť kdo by chtěl, aby mu zvířecí kamarád trpěl zubní bolestí?

Tak ať už jste v jakékoliv fázi procesu, máte kaz, nebo se mu snažíte předejít, vězte, že se s tím dá něco dělat. A já se těším, že vás v tomto boji proti kazům budu moci podporovat.

Pavlína Sternová

Pavlína Sternová

Napsat komentář