• Domů
  • Jaký je vliv genetiky na mezizubní kaz?

Jaký je vliv genetiky na mezizubní kaz?

Jaký je vliv genetiky na mezizubní kaz?

Význam genetiky pro zdraví zubů

Vše začíná u našeho genetického kódu. Naše DNA je složená z řady instrukcí, které říkají našemu tělu, jak má vypadat a jak má fungovat. Znáte to: máme bratra, který může jíst cokoli a neničí mu to zuby, zatímco my se musíme trápit s mezizubními kazy i přesto, že si zuby čistíme dvakrát denně. To může být výsledek genetiky. Naše DNA totiž může určit, jak náchylní jsme k tomu, že budeme mít problémy s degradací zubní skloviny a vývojem plaku, což je hlavní příčina zubního kazu. Ne každému je to ale dáno geneticky.

Jak genetika ovlivňuje tzv. mezizubní kazy

Rodil jsem se jako dítě s dokonalým zdravím zubu. Ale s věkem se moje zubní zdraví začalo měnit. Někdy kolem dvaceti let jsem začala trpět mezizubními kazy. Nechápala jsem, proč se to děje. Čistila jsem si zuby dvakrát denně, jela jsem na pravidelné kontroly u zubaře, ale pořád se mi vyskytovaly nové a nové kazíky. A pak se mi rozsvítilo. Možná je to genetické! Ústní bakterie, které způsobují kaz, jsou částečně dědičné. Pokud máte rodinnou historii zubních problémů, je možné, že máte genetickou předispozici k vysoké úrovni ústních bakterií.

Genetické dispozice versus životní styl

S touto teorií jsem šla za svým manželem Ondřejem, který je zubařem. Poslouchal mě s úsměvem na rtech, protože konečně jsem si uvědomila, co mi tolikrát říkal: "Lenko, genetika hraje roli, ale je to jen malá část příběhu. Rozhodující je životní styl." Právě životní styl je tím, co můžeme ovlivnit. Pravidelné čištění zubů, správná strava, vyhýbání se škodlivým nápojům a kouření - to všechno jsou faktory, které mohou pomoci zabránit mezizubním kazům. I když máme genetickou predispozici k zubním potížím, můžeme se jim vyhnout tím, že budeme pečovat o své zuby důkladně a správně.

Prevence je klíč k zdraví zubů

Zubní hygiena je klíčem k prevenci zubních problémů, ale někdy to není dostatečné. Existují některé faktory, které nemůžeme ovlivnit, jako je například naše genetická výbava. I když máme vynikající ústní hygienu, někdy se nám může stát, že se na našich zubech objeví kaz. To je důsledek našich genů, které nám byly předány od našich rodičů. Důležité ale je, abychom se nenechali odradit a pokračovali v péči o své zuby, pokud to je možné.

Genetika a mezizubní kazy: Je to jen záhada?

Existuje sice spojení mezi genetikou a zdravím našich zubů, ale je to složitější, než se zdá. Genetika ovlivňuje tvar našich zubů, ústní flora a naše vrozené imunitní reakce, ale také naše chování a naše stravovací návyky. Moje zkušenost mě přesvědčila, že k zdraví zubů patří více než jen dobrá ústní hygiena. Musíme se zaměřit na svůj celkový životní styl, včetně stravy a pohybu. To všechno má vliv na zdraví našich zubů.

Na závěr bych chtěla přidat malý tip pro všechny, kteří se snaží bojovat proti mezizubním kazům. Kromě pravidelného čištění zubů a používání mezizubního kartáčku, doporučuji také konzumaci potravin bohatých na vápník a vitamín D. Tyto dva prvky jsou klíčem k dobrému zdraví našich zubů a mohou nám pomoci chránit naše zuby před kazem. Našemu synovi Vítovi tuto radu vštěpuji od útlého věku a má zdravé a silné zuby. Možná bychom měli věnovat více času péči o naše zuby, než jen těm pár minutám, které jim věnujeme ráno a večer.

Lenka Novotná

Lenka Novotná

Napsat komentář