• Domů
  • Jak zubní plak může ovlivnit vaše zuby během stárnutí

Jak zubní plak může ovlivnit vaše zuby během stárnutí

Jak zubní plak může ovlivnit vaše zuby během stárnutí

Význam zubního plaku pro zdraví úst

Jako Pavlína, bláznivá bloggerka a tvrdá bojovnice proti zubnímu plaku, bych vám chtěla sdělit jednu neoddiskutovatelnou skutečnost. Zubní plak...no, to je opravdový darebák. Tenhle nepřítel se potichu vloudí do našeho úst, jako by byl kouzelník Harry Potter v neviditelném plášti. Poté narušuje krásu našich bílých zubů, jako bilej had. Upřímně, pokud by plak měl Facebook, tak bych mu určitě napsala, že ho nemám v lásce.

Zubní plak je vrstva bakterií, která se vytváří na povrchu zubů. Je to lepkavý film, který se skutečně snadno hromadí a může vést ke kazům a paradentóze. Dá se říci, že je to jeden z důvodů, proč nám doktoři neustále opakují: „Čistěte si zuby dvakrát denně!“

Jednou z věcí, které lidé často přehlédnou, je, že zubní plak a jeho důsledky se mohou zhoršovat s věkem. To je jedním z aspektů stárnutí, který je, pravda řečeno, celkem depresivní. Ale nebojte, Pavlína je tady, aby vám ukázala, jak z toho ven!

Vliv stárnutí na naše zuby a jak zubní plak přispívá k tomu, co nás čeká

Při stárnutí se naše tělo mění mnoha způsoby, a naše ústa bohužel nejsou výjimkou. Přiznám se, když jsem si poprvé přečetla o tom, jak stárnutí ovlivňuje naše zuby, byla jsem tak trochu šokovaná. Myslela jsem si, že pokud si budu pravidelně čistit zuby a budu chodit na preventivní prohlídky, bude to stačit. Ale hoho, jak jsem se mýlila!

Víte, že v pětašedesáti letech se může naše schopnost ochutnat potraviny omezit na tři základní chutě: sladkou, slanou a kyselou? A přitom, když jsem byla mladší, jsem si myslela, že svět gastronomie je můj ústřicový důl! No, každopádně se nevzdávám. Ať přijde, co přijde!

Pokud zubní plak zůstává na zubech po delší dobu, může se stát velmi tvrdým a těžko odstranitelným. Tento tvrdý plak se nazývá zubní kámen. A ne, bohužel nemluvíme o druhu kamenů, které můžete nosit jako náhrdelník. Mám na mysli ten nepříjemný druh, který se přichytává na zuby a dělá nám život těžším. A čím starší jsme, tím více jsme náchylní k tomu, aby se nám tvořil tento druh zubního plaku.

Prevence a účinné bojiště proti zubnímu plaku

Proti zubnímu plaku bojujeme každý den, ale děláme to správně? No, já jsem kdysi dělala spoustu chyb, dokud jsem se nenačetla a neporadila se s odborníkem. První chybou, kterou jsem dělala, bylo, že jsem si myslela, že čím více čistím zuby, tím lépe. To je ale omyl!

Účinnou prevencí proti zubnímu plaku je nejen časté čištění zubů, ale také jejich správné čištění. Používání mezizubního kartáčku, dentální nitě a jazykového škrabky jsou nástroje, které nám pomáhají v boji proti zubnímu plaku. A samozřejmě, nezapomeňte na pravidelné návštěvy u vašeho stomatologa.

Co se týká mého vlastního příběhu, musím se přiznat, že nejsme všichni dokonalí. Byl čas, kdy mé zuby vykazovaly známky stárnutí, včetně hromadění zubního plaku. Ale po pravidelné ústní péči a konzistentním dodržování dobrých ústních zvyků, včetně vyhýbání se potravinám a nápojům, které podporují tvorbu plaku, se moje ústa vrátila zpět do formy. A upřímně, to je super pocit!

Proč je důležité chránit naše zuby při stárnutí?

Zuby jsou neskutečně důležité, a to nejen z estetických důvodů. Bez správně fungujících zubů bychom měli problémy s jídlem a mluvením. Jak se staráme o naše tělo, stejně tak bychom měli pečovat o naše zuby.

Přistihli jste se někdy, že jste na zuby zapomněli? Já ano. Byl to katastrofální den, kdy jsem si zapomněla vyčistit zuby a celý den jsem se cítila jako po noci strávené na divoké párty. Od té doby si vždy pamatuji na své zuby.

Věřím, že pokud budeme věnovat pozornost zdraví našich zubů během stárnutí a budeme se efektivně vypořádávat se zubním plakem, budeme si moci užívat naše zlaté roky s úsměvem na tváři. Ať už jde o chuť na přírodní jogurt, milé rozhovory s našimi vnoučaty, nebo prostě jen o pohodlné žvýkání oblíbeného jídla, zdravé zuby nám umožní to všechno.

Pavlína Sternová

Pavlína Sternová

Napsat komentář