• Domů
  • Co se děje po sundání rovnátek?

Co se děje po sundání rovnátek?

Co se děje po sundání rovnátek?

Můj první kontakt s rovnátky a jejich sundání: Povíme si nicméně o mé první zkušenosti

Během dospívání jsem nosila rovnátka. Ano, je to tak smutné, že si to pamatuji jako by to bylo včera. Nešťastně jsem utajovala svůj kovový úsměv za dlouhým blond vlasy. Mohu vám povědět, že sundání rovnátek byl jeden z nejšťastnějších dnů v mém životě. Chtěla jsem se rozplakat a zároveň se nadšeně smát a křičet do světa, jak jsem šťastná. Poté, co se vše usadilo, jsem si uvědomila, že to ještě neskončilo. Co se děje dál? Co se děje po sundání rovnátek? Měla bych to hned začít slavit nebo jsou tu nějaké další věci, které bych měla vědět? Tato otázka mě třásla až do dnešního dne.

Vzdělávání a údržba: Proč nosit retainer po rovnátkách

Po sundání rovnátek jsem si myslela, že moje orthodontická pouta jsou pryč navždy. Ale poté mě můj ortodontista doslova zaskočil slovy "budete muset nosit retainer". Myslela jsem si, že sundání rovnátek znamená konečné osvobození, ale jak se zdá, musí se i po něm držet určitá pravidla. Retainer je jemná, téměř neviditelná nástavba, kterou nosíte na zubech, aby se udržel nový tvar úst. Jde o to, že zuby se po určité době mohou vrátit do svých původních pozic, pokud je nestabilizujete retainerem.

Pojďme být upřímní, znovu jde o další omezení, se kterým se musíme vyrovnat. Ale díky mé vlastní zkušenosti jsem zjistila, že je to nezbytné a významně pomáhá udržet dokonalý úsměv. A také, je to daleko příjemnější než nosit rovnátka. Takže ano, budete určitě muset nosit retainer po sundání rovnátek. Ale nebojte se, bude to zcela jistě stát za to.

Péče o úsměv po rovnátkách: Co čekat po sundání rovnátek

Jakmile jsem si na retainer zvykla, začala jsem si uvědomovat určité změny. Mé zuby byly citlivé několik dní po sundání rovnátek, což bylo zároveň očekávané. Hned jsem se vydala na útržky internetu hledat odpovědi. Zdá se, že citlivost je zcela normální jev a může trvat až několik týdnů. Ale s váhou obavy se vídá i několik tipů, jak zmírnit tuto nepříjemnost. Například je dobré se vyhnout tvrdým, horkým nebo studeným pokrmům a nápojům. Přidejte místo toho do své stravy více měkkých a teplých potravin.

Čipy, popcorn, želé bombóny a dokonce i jablečné pyré se staly mými nejpřátelštějšími potravinami na několik týdnů. Také je důležité dbát na správnou ústní hygienu, protože po sundání rovnátek se může objevit zubní kaz nebo zánět dásní. Očistit si zuby po každém jídle a pravidelně navštěvovat zubního lékaře - to vše se stalo součástí mé nové rutiny.

Výhody a význam pravidelné údržby zubů: Život s úsměvem po rovnátkách

Při psaní tohoto článku se mi běží oči smíchy. Je to vlastně docela zábavné vzpomínat na dobu, kdy jsem měla rovnátka a jak jsem se cítila po jejich sundání. Ale byla to zároveň cesta, kterou bych nechtěla opakovat. Já a mé děti, Ema a Martin, jsme se něčemu naučili. Své zkušenosti během toho období sdílím s Ema, která má nyní také rovnátka. Martin se dokonce začal víc starat o své zuby v obavách, že bude muset také nosit rovnátka.

Mluvme vážně, starost o zuby je důležitá nejen kvůli krasavému úsměvu, ale také pro naše celkové zdraví. Proto pokud máte rovnátka, nebo jste je právě sundali, dejte si záležet. Těšte se na den, kdy už nebudete potřebovat retainer a můžete svobodně ukazovat svůj dokonalý úsměv světu.

Na závěr musím zmínit, že i naše domácí mazlíčky, papoušek Charli a kočka Berta, měly svou roli v této příhodě. Když jsem sundala rovnátka, Berta si myslela, že je to něco, co si může v klidu olíznout. A Charli se pokusil okusit nové retainer. Co už, každý v rodině si na novou situaci musí zvyknout svým způsobem!

Pavlína Sternová

Pavlína Sternová

Napsat komentář