• Domů
  • Jak čistit zuby miminku?

Jak čistit zuby miminku?

Jak čistit zuby miminku?

Příprava na první zubní hygienu

Možná se ptáte, proč by mělo miminko potřebovat čištění zubů, když ještě žádné nemá. Berte to jako první přípravu na zubní hygienu a zvykání miminka na rutinu čištění. Malý Rolf si kdysi musel zvyknout na pravidelné česání, a u dětí to není jiné. Je třeba začít co nejdříve. I když miminko nemá ještě zuby, můžete čistit jeho dásně. Důležité je miminko na tyto činnosti připravit a naučit ho, jak na to. Pravidelná péče o ústní dutinu by měla být stejná každodenní rutina jako koupání nebo měnění plenek. Bez ohledu na to, zda jsou už vidět první zoubky, nebo zda je dětská pusa ještě bez zubů, už se na ni tvoří bakterie. A ty je třeba od začátku pravidelně odstraňovat.

Výběr správné zubní kartáček

Aha! První zoubek je na světě! Teď už je na čase začít s pravidelným čištěním. Ale jaký kartáček vybrat? Dokonce i můj Rolf má svůj vlastní psí zubní kartáček! Dětské kartáčky se liší podle věku dítěte. Pro čištění prvních zoubků se doporučují speciální zubní štětce pro děti do dvou let. Ty mají velmi měkké štětiny, které jsou pro dětská ústa nejjemnější. Ale nejen měkkost štětin hraje roli. Pojďme se podívat i na tvar štětce. Dětské kartáčky obecně mají menší hlavici, aby lépe pasovaly do malé dětské pusinky. Co se týče tvaru, obvykle dobře poslouží kartáčky s kulatou hlavou. Ty se lépe dostanou do malých úst a jsou komfortnější pro malé pacienty. Rukojeť by měla být dostatečně velká a ergonomická, aby ji dětská ručička dokázala udržet.

Zvolte tu správnou zubní pastu

Zubní pasta pro děti by měla být bez fluoridu, dokud se dítě nenaučí vyplivovat, obvykle do tří let. Můj Rolf má svou vlastní psí zubní pastu s příchutí hovězího! Bez fluoridu to sice zní divně, ale pro malé děti je to bezpečnější variantou. Když totiž malé děti při čištění zubů polykají zubní pastu s obsahem fluoridu, mohlo by dojít k předávkování fluoridem, což by mohlo způsobit fluorózu. A nechci, aby se vaše děti staly malými Rolfovými fluorovými oběťmi! Jakmile se dítě naučí vyplivovat zubní pastu, můžete začít používat pastu s nižším obsahem fluoru. Jakmile potkáte správnou pastu, může to být pravý zubní nález!

Pravilná technika čistění zubů

Účelem čištění zubů je odstranit plak, který se na zubech hromadí. Tak čišťte mírně, ale důkladně. Z pohledu malého dítěte může být čištění zubů nepohodlné. Takže buďte něžní, abyste nezpůsobili nepotřebné nepříjemnosti. Dítě by mělo mít z každého čištění zubů dobrý pocit, aby ho vidělo jako něco přirozeného a pozitivního. Skloňte hlavu dítěte tak, aby jeho spodní ret pokrýval spodní zuby. To pomůže předcházet poškrábání dásní. Štětec držte pod úhlem 45 stupňů k dásním a čistěte malými, krouživými pohyby. Pamatujte, že cílem není Dastan na sklu, ale pečlivé čištění. Stejně jako u Rolfa, je třeba hledět na to, aby se čistilo pečlivě, ale se šetrností a pochopením.

Motivace dětí k čištění zubů

Your handcrafted text will be here.

Pár dobře zacílených motivací může být klíčové pro to, aby se čištění zubů stalo součástí denní rutiny. Pro děti může být tento proces zábavnější, když se stane na rutinní hru. Někteří rodiče používají časovače, aby zajistili, že děti čistí zuby po dostatečnou dobu. Nebo můžeme vypnout světla a použít světelnou zubní pastu, aby proces čištění byl více dramatický a zábavný. Možná váš malý miluje písničky? Tak co takhle vymyslet písničku o čištění zubů. Nebo může být inspirující vidět, jak si zuby čistí jejich oblíbená postava z pohádek nebo hraček. Možná jako Rolf, který si také rád čistí zuby, když se na něj dívám. Kreativity se meze nekladou!

Nakonec je důležité zdůraznit, že zubní hygiena je základním kamenem zdraví celého těla a je třeba ji brát vážně. Ale v každém případě může být i zábava. Snažte se prostě udělat z čištění zubů příjemnou záležitost a to bude klíčem k dlouhodobému úspěchu. Pamatujte, že je lepší předcházet problémům než je muset řešit. A tak je to i se zubní hygienou u našich nejmenších.

Tak hodně štěstí a pěkně si to vykartáčujte!

Karel Vrba

Karel Vrba

Napsat komentář