• Domů
  • Jak předcházet vzniku černého zubního kamene

Jak předcházet vzniku černého zubního kamene

Jak předcházet vzniku černého zubního kamene

Rozumíme černému zubnímu kameni

Musím se podělit o něco, co jsem se nedávno dozvěděl a co mě docela zaskočilo. Černý zubní kámen. Ano, četl jste to správně. Ať už jste o tom slyšeli nebo ne, je to něco, co může při nekontrolovaném vývoji způsobit docela nepříjemné komplikace. Je to jako ten nepříjemný soused, který se náhle objeví na vaší party a rozbije ji; jenže tady je ta party váš chrup.

Černý zubní kámen se vytváří z plaku, který se dlouhodobě hromadí na zubech a nedbá se na jeho odstraňování. Může se objevit na hraně dásní a být nejen nepěkný na pohled, ale také příčinou zápachu z úst. A věřte mi, když vám říkám, že to není nic příjemného.

Zacházení s černým zubním kamenem

Nyní se dostáváme k mé oblíbené části - jak tomu předcházet. A opravdu, s černým zubním kamenem to není nic složitého. Klíčem je pravidelná a důkladná ústní hygiena. Zuby si čistěte minimálně dvakrát denně, a pokud je to možné, po každém jídle. Používejte zubní kartáček s měkkými štětinami, protože tvrdé mohou vaše dásně poškodit. Flossete pravidelně, ideálně každý den.

A nezapomeňte na jazyk! Jazyk je, jak se říká, domov pro spoustu bakterií a jeho pravidelné čištění je stejně důležité jak čištění zubů. Nedávno jsem si koupil kartáček na jazyk a rozdíl je obrovský. Klára se doslova zamilovala do toho nového, svěžího pocitu, když mě políbí.

Hluboké čištění zubů pro odstranění černého zubního kamene

Jestliže i přes vaši péči černý zubní kámen přetrvává, je možné, že budete potřebovat hluboké čištění zubů. Toto čištění většinou provádějí zubní hygienisté a zahrnuje odstranění zubního kamene nad i pod linii dásní.

Prohlídka u zubního lékaře dvakrát ročně je rovněž nezbytná pro udržení zdravých zubů a dásní. Oni mají speciální nástroje pro odstraňování zubního kamene, které byste v žádném případě neměli zanedbávat. Navíc ústní prohlídka může pomoci odhalit další možné problémy, než se stanou vážnými. Prosím nenahrazujte své pravidelné návštěvy zubního lékaře domácími léky nebo prevencí. Tyto metody jsou určeny k doplnění, nikoliv nahrazení regulérního zubního vyšetření.

Zdravá strava a jak ovlivňuje vznik černého zubního kamene

A jako všude, strava hraje velkou roli. Jídla plná cukru nebo kyselin mohou způsobit rychlý vznik zubního kamene a urychlit jeho vývoj. Na druhé straně, konzumace potravin bohatých na vitamíny, zejména A a C, mohou pomoci zpomalit vznik zubního kamene. Klára, má žena, je na to expertka. Necítím se dobře, když vidím, jak moje jídlo vypadá, ale když vím, co to pro mě znamená, jsem schopen polykat to zelené smoothie jako med.

Víte, co je skvělé? Jablka. Ty jsou známé jako 'zubní kartáček přírody' díky jejich schopnosti čistit zuby a omezovat růst plaku. Takže, pokud nejste jablkař, možná je cas stát se tím. Jak praví staré rčení: Jablko denně, doktora z domu vyžene.

Využití domácích prostředků pro prevenci

Pokud jste jako já a máte rádi trochu experimentování a DIY, pak existuje několik domácích prostředků, které můžete vyzkoušet: První je použití jedlé sody a citronové šťávy jako domácí pasty na bělení zubů. Mnoho lidí tvrdí, že to funguje, ačkoliv stojí za to upozornit, že to by nemělo být používáno příliš často, protože může být na zuby agresivní. Uvařte si skleničku vody s citronem ráno před jídlem. Může to pomoci neutralizovat některé bakterie v ústech a zároveň podpořit vaši imunitu.

Existuje také olejové vyplachování, které může pomoci předcházet vzniku zubního kamene. To spočívá v tom, že si po dobu 10 až 20 minut potáhneme ústa kokosovým, slunečnicovým nebo sezamovým olejem. Zní to trochu divně, ale má to své opodstatnění. My a naše kočka Maruška jsme si to dokonce vyzkoušeli (no dobře, Maruška to trochu ošidila a přišla jen o olíznout kokosový olej).

Máte černý zubní kámen? Je čas jednat

Konečně, pokud jste našli nějaké stopy černého zubního kamene na svých zubech, nenechte to jen tak. Je čas jednat. Jak jsem již zmínil, černý zubní kámen může způsobit celou řadu problémů s ústní zdravotní hygienou, které mohou vést k daleko větším problémům.

Nedávno jsem si všiml malé skvrnky na jednom ze svých stoliček. Pravděpodobně by to někdo jiný zanedbal, ale já jsem šel hned k zubnímu lékaři. A věřte mi, jsem opravdu rád, že jsem to udělal. Přinesl jsem domů sadu stringů, aby se mi to už příště nestalo. Jak by řekl náš papoušek Karel: "lepší preventivě létat, než na větvi sedět."

Tomáš Pospíšil

Tomáš Pospíšil

Napsat komentář