• Domů
  • Kdy byla prvni operace?

Kdy byla prvni operace?

Kdy byla prvni operace?

Úvod do historie operací

Potkali jste se někdy s otázkou: Kdy vlastně byla provedena první operace? Přiznám se, že mě to napadlo nedávno, když jsem seděl v čekárně u zubaře a přemýšlel, kolik asi takový zákrok bude bolet. A tak jsem se rozhodl do toho ponořit a všechno jsem pro vás sestavil do tohoto článku.

Zrození chirurgie v dávných dobách

Začátky chirurgie jsou ukryté v mlhách času. Mohli bychom jít až do doby kamenné, kdy naši předkové prováděli tzv. trepanace - vrtání do lebky s úmyslem vyléčit nějaké onemocnění, nebo možná vyhnat zlé duchy. Amil můžete říci, zlé duchy? No jo, tak to většinou v těch dobách bylo.

Hippokratés - otec západní medicíny

Görék Hippokratés je považován za otce západní medicíny. Byl to on, kdo položil základy pro moderní chápání těla a jeho fungování. A byl to také on, kdo prvně zavedl etický kodex pro lékaře, známý jako Hippokratova přísaha.

Od Hippokratésa k anestezií

Od Hippokratova období až do 19. století se ve světě chirurgie toho moc nezměnilo. Operace byly nesmírně bolestivé a mnoho pacientů je nepřežilo. Ale pak přišel zlom - vynález anestezie. Myslíte, že trepanace zní šíleně? Představte si, že vám někdo řeže břicho, zatímco jste plně vědomí.

První úspěšná operace s anestezií

První úspěšně provedená operace s anestezií se uskutečnila v roce 1846. Letos v říjnu to bude přesně 177 let. Tuto operaci provedl americký lékař jménem Dr. William T. G. Morton. A jakou operaci asi prováděl? Odstranění nádoru. Tak se dá říci, že první operace pod anestezií byla vlastně onkologická.

Moderní operace a robotická chirurgie

Odhady naznačují, že v současnosti se na celém světě provádí každý den více než milion operací. A díky novým technologiím, jako je robotická chirurgie, se operace stávají stále bezpečnějšími a efektivnějšími.

Závěrečné myšlenky

Přestože je chirurgie často vnímána jako něco hrůzostrašného, je to zásadní a nezastupitelná součást lékařské péče. Bez ní by mnoho lidí nemělo šanci vyléčit se z vážných nemocí nebo žít plnohodnotný život. A když se podíváme na to, jak daleko jsme za posledních pár století došli, je těžké si představit, co nás čeká v budoucnosti.

Iveta Novotná

Iveta Novotná

Napsat komentář